Zgrzewanie folii dachowej: na co zwrócić uwagę, aby uniknąć typowych błędów podczas zgrzewania

Aktualizacja 19.05.2022

Leister Uniroof AT
Leister Uniroof AT

1) Właściwości podłoża

Prawidłowo przygotowane podłoże powinno być stabilne, równo ułożone i wolne od zanieczyszczeń takich jak wkręty, piasek lub kamienie. Jeśli zgrzewamy na wełnie mineralnej, zastosowanie miękkich oponek dociskowych zdecydowanie poprawi jednorodność zgrzewu. W przypadku bombelkowania folii podczas zgrzewania, możesz zastosować dodatkowo specjalną dyszę z języczkami https://heisslufttechnik.pl/produkt/dysza-zgrzewajaca-40mm-wersja-specjalna-do-pvc-el-kompletu-143-179-116-323/

2) Deszcz

W przypadku deszczu nie należy zgrzewać bez specjalnego sprzętu ochronnego (mobilny namiot)

3) Temperatura powietrza

Zgodnie z wytycznymi DVS 2225-4 zgrzewanie należy wstrzymywać w temperaturze poniżej + 5 °C w celu uniknięcia zbyt dużych obciążeń termicznych.

4) Wilgotność

W niektórych przypadkach zbyt wysoka wilgotność może powodować kondensację na powierzchni zgrzewu, co ma negatywny wpływ na wytrzymałość połączenia.

5) Wiatr

W przypadku silnego wiatru zgrzewarki samojezdne mogą nie osiągnąć zadanej temperatury zgrzewania. Można temu zapobiec podnosząc temperaturę zgrzewania o 20-30 °C lub zmniejszając prędkość o 0,2 do 0,4 m/min. Jeśli wiatr jest zbyt silny, obszar zgrzewania należy osłonić.

6) Nasłonecznienie

Długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne może powodować znaczne nagrzewanie się folii w trakcie dnia. Efektem nagrzewania się folii jest powstawanie zmarszczek, co utrudnia proces zgrzewania i prowadzi do niebezpiecznie wysokiego poziomu naprężenia się folii w obszarze zgrzewu podczas stygnięcia.

7) Stan techniczny zgrzewarek

Zgniecione wyloty dyszy, zatkane filtry powietrze, zniszczone oponki dociskowe, źle ustawione dysze, zatkane grzałki to typowe przyczyny niskiej wydajności i kiepskiej jakości zgrzewów.

8) Zasilanie

Źródło zasilania lub generator prądu muszą mieć parametry wystarczające dla zapewnienia stabilnej pracy zgrzewarki ( z rezerwą na zgrzewarkę ręczną):
– dla zgrzewarek Leister VARIMAT S i VARIMAT V2 min. 10 kW
– dla zgrzewarek Leister UNIROOF AT/ST: min. 5 KW

Zobacz nasze wszystkie zgrzewarki do membran dachowych.

Twój doradca techniczny: