Spawanie łodzi z tworzyw sztucznych ekstruderami Leister

Aktualizacja: 19.05.2022

Spawanie łodzi ekstruderem FUSION 3C, w hali produkcyjnej Rhino Marine (PTY) ltd., Cape Town, maj 2019 r.

Rhino Marine (PTY) Ltd. jest firmą z branży budownictwa okrętowego z Kapsztadu, (RPA), która zajmuje się produkcją łodzi wykonanych z HDPE (polietylen o dużej gęstości). Łodzie te są z powodzeniem wykorzystywane od ponad 15 lat, głównie w pracach związanych z wydobywaniem ropy naftowej i gazu ziemnego. Tego typu jednostki wykonane z tworzywa sztucznego posiadają wiele zalet w porównaniu z tymi wykonanymi z innych materiałów, takich jak metal czy włókno szklane:

  • Są praktycznie niezniszczalne
  • Są łatwe w naprawie. Firma oferuje zestawy naprawcze, które składają się z ekstrudera Leister FUSION 1, zgrzewarki ręcznej Triac ST, drutu spawalniczego HDPE oraz płyty HDPE.
  • Są łatwe w produkcji. Produkcja łodzi z tworzyw sztucznych jest szybsza, łatwiejsza i tańsza niż produkcja bazująca na innych materiałach.
  • Poznaj zalety produkcji łodzi z HDPE:
Porównanie parametrów łodzi z różnych materiałów.

Na samym początku powstaje projekt dzięki oprogramowaniu do projektowania 3D. Następnym etapem jest weryfikacja modelu przez projektanta, aby upewnić się, że jest on gotowy do pracy. Jeśli wyniki testów są zadowalające, model 3D zostanie przekształcony w szereg rysunków technicznych i plików projektowych programu AutoCAD.

Następnie maszyna do cięcia CNC wycinania zaprojektowane wcześniej elementy z płyt HDPE o różnej grubości. Podczas produkcji jednostek pontonowych takich jak seria HD i EHD, do produkcji zamawiane są dodatkowo specjalne rury z HDPE.

Pracownik spawa płyty z tworzyw sztucznych podczas produkcji łodzi typu Rihno

Ponadto na potrzeby produkcji łodzi opracowano specjalne przyrządy przyspieszające proces produkcyjny. Urządzenia są m.in. przeznaczone do mocowania rur pontonowych oraz unieruchomiania szkieletu grodzi na miejscu, podczas, gdy zewnętrzne części, takie jak rygiel i nadburcie są spawane ekstruderem Leister.

Na zdjęciu: Ekstruder FUSION 3C firmy Leister, hala produkcyjna Rhino Marine (PTY) Ltd., Kapsztad, maj 2019 r.

W procesie produkcji firma wykorzystuje ekstrudery do spawania tworzyw sztucznych Leister FUSION 2, FUSION 3 i FUSION 3C oraz spawarki ręczne Leister TRIAC S i TRIAC ST. Mimo, że model TRIAC S został już wycofany z produkcji, to jednak jest tam używany praktycznie codziennie. Jest to dobry przykład długiej żywotności, jaką zapewnia sprzęt firmy Leister.

Ze względu na solidność konstrukcji kadłubów łodzi z HDPE, nakłady na konserwację są niewielkie. Wielu klientów Rhino Marine Products posiada łodzie, które były używane przez 15 lat i podczas eksploatacji nie wymagały praktycznie żadnych napraw lub konserwacji.

Łódź Rhino-Craft w drodze na platformę produkcyjną gazu, na morzu w Afryce Zachodniej.

Twój doradca techniczny: