Poznaj nową dmuchawę Leister CHINOOK. Recyrkulacja gorącego powietrza do 350°C

Wraz ze wzrostem kosztów energii elektrycznej coraz częściej nasi Klienci zwracają się z zapytaniem o układy gorącego powietrza, które pozwolą zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i zredukować koszty aplikacji nagrzewnic w procesach produkcyjnych. Jednym z podstawowych sposobów na takie oszczędności jest rekuperacja gorącego powietrza w układzie.

Wysokotemperaturowa dmuchawa bocznokanałowa LEISTER CHINOOK
Wysokotemperaturowa dmuchawa bocznokanałowa LEISTER CHINOOK

Aby podgrzać daną ilość powietrza do pożądanej temperatury, musi zostać dostarczona określona ilość energii elektrycznej. Im większa różnica temperatur ΔT między wlotem powietrza a wylotem, tym więcej energii potrzeba. Wartość ΔT zmniejsza się poprzez odzyskiwanie gorącego powietrza. Takie rozwiązanie oszczędza zużycie energii co za tym idzie koszty.

Aby „odzyskać” gorące powietrze, zarówno dmuchawa, jak i nagrzewnica muszą wytrzymać wysokie temperatury po stronie wlotu powietrza. Nagrzewnice powietrza typu DF – LE5000 DF-R i LE 10000 DF-R i dmuchawa RBR  skutecznie rozwiązują ten problem. Powietrze o temperaturze do 350 ° C można bez przeszkód ponownie ogrzewać i cyrkulować.

Porównanie systemu bez i z odzyskiwaniem gorącego powietrza

We wrześniu 2023 r. szwajcarska firma Leister Technologies AG wprowadziła na rynek nową dmuchawę bocznokanałową CHINOOK. Firma Leister opracowała CHINOOK do zawracania gorącego powietrza procesowego o temperaturze do 350°C do procesów przemysłowych pod wysokim ciśnieniem. Jest to ekscytujące wydarzenie dla inżynierów mechaników i menedżerów ds. badań i rozwoju, ponieważ recyrkulacja gorącego powietrza pozwala zaoszczędzić do 70% energii i kosztów oraz zmniejszyć ślad CO₂.

Do tej pory wszelkie procesy zawracania gorącego powietrza do procesu produkcyjnego przeprowadzane były za pomocą wysokotemperaturowych wentylatorów promieniowych firmy LEISTER lub HAPRO. Dmuchawy takie jak SEILENCE lub ASO pozwalały na tłoczenie medium o temperaturze do 200oC,  wentylatory formy HAPRO – HAPROVENT– do 300 oC.  Najwyższą temperaturę, do 350 oC, obsługiwał wentylator wysokotemperaturowy LEISTER RBR.

Leister recyrkulacja gorącego powietrza
Leister recyrkulacja gorącego powietrza

Dmuchawa bocznokanałowa CHINOOK firmy Leister może być zasilana gorącym powietrzem procesowym o temperaturze do 350 °C. Ta bardzo wyspecjalizowana, wysokotemperaturowa dmuchawa bocznokanałowa pozwala na zawrócenie gorącego powietrza z procesu produkcyjnego. Unikalne jest tutaj to, że dmuchawa dodatkowo spręża tłoczone medium.

Dmuchawa powietrza Leister Chinook 177.073
Dmuchawa powietrza Leister Chinook 177.073

Specyfikacja
 
Wtyczkabrak
Napięcie (V)230/400 / 265/460
Moc (W)750 W / 860 W
Częstotliwość (Hz)50 / 60
Częstotliwość min-maks (Hz)50 / 60
Ciśnienie stat. (kPa)14500 / 15000
Przepływ powietrza (l/min)1600 / 1900
Wymiary dł. x szer. x wys. (mm)285 x 267 x 271
Waga (kg)14.85
Klasa ochronyI
Znak zgodnościCE
Maks. temperatura otoczenia (°C)60
Maks. temperatura na wlocie (°C)350
Średnica wylotu (mm)38
Średnica wlotu (mm)38

Wysokie ciśnienie umożliwia cyrkulację gorącego powietrza w obiegu zamkniętym nawet przy niewielkich średnicach przepływu powietrza. Co za tym idzie dmuchawa pozwala na zastosowanie małych nagrzewnic powietrza firmy LEISTER . Połączenie nagrzewnic LHS 210 i LHS 410 z potencjałem dmuchawy CHINOOK otwiera wiele możliwości wykorzystania recyrkulacji  w wielu  nowych procesach,  które wymagają zastosowania gorącego powietrza.  

LHS 210DF 410DF
Nagrzewnice Leister LHS 210DF 410DF

Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie dmuchawy https://heisslufttechnik.pl/produkt/leister-chinook/

Twój doradca techniczny: