Poszukiwanie ciągłych oszczędności w produkcji to zadanie żmudne, które często przynosi znikome efekty. Ze względu na swoją specyfikę i realizowane procesy, firmy produkcyjne zużywają duże ilości energii. Jednymi z najwyższych kosztów dla naszych Klientów jest koszt energii elektrycznej. Jako ekspert w dziedzinie przemysłowych nagrzewnic powietrza pomagamy naszym Klientom zrozumieć zasady obróbki termicznej gorącym powietrzem i doradzamy w wyborze optymalnych rozwiązań pod względem wydajności i kosztów.
Ograniczanie kosztów w procesie produkcji seryjnej
Straty energii w procesie produkcyjnym
Gorące powietrze jest stosowane do realizacji wielu procesów produkcyjnych:
- suszenie,
- klejenie,
- aktywacja i akceleracja procesów,
- obróbka powierzchniowa,
- zgrzewanie i spawanie,
- nitowanie tworzyw z innymi materiałami,
- obkurczanie folii (sleev, etykiety, plomby, zabezpieczenia)
- utrzymywanie procesów i materiałów w podwyższonej temperaturze
- itd/
to tylko podstawowe aplikacje, w których wykorzystywanych jest gorące powietrze.
Koszty energii elektrycznej związane z wykorzystaniem gorącego powietrza w procesach produkcyjnych są bolączką wielu przedsiębiorstw. Przy stosowaniu nagrzewnic powietrza największe straty pojawiają się w obszarach wytwarzania i utrzymywania pożądanej temperatury powietrza.
Praca maszyn i systemów, które są niezbędne w produkcji, wymagają analizy kosztów i strat energii.
Pomagamy firmom wybrać i wdrożyć możliwe do zastosowania usprawnienia, które zmniejszają zużycie energii, zmniejszając tym samym koszty produkcji. Zmiana rozwiązań i technologii zawsze wiąże się z optymalizacją. Przy procesach związanych z wykorzystaniem gorącego powietrza, czasami wystarczy zmienić pozycję montażu, zastosować dodatkowe regulatory, dysze lub odpowiednie kierownice powietrza. Jeżeli tylko można – należy korzystać z tuneli i komór grzewczych pozwalających na wielokrotne wykorzystanie wyprodukowanego już wcześniej gorącego powietrza. Komory i tunele, należy zaś w odpowiedni sposób izolować przed utratą ciepła.
Powietrze można dogrzewać w obiegu zamkniętym, wykorzystując do tego nagrzewnice flanszowe LEISTER lub nagrzewnice firmy HAPRO. Nagrzewnice przeznaczone do rekuperacji umożliwiają pracę komory w układzie zamkniętym lub pół-zamkniętym. W tym przypadku, energia elektryczna jest wykorzystywana wyłącznie na potrzeby dostarczenia powietrza i uzupełniania ciepła odebranego w trakcie realizacji procesu produkcyjnego.
Postaw na sprawdzone rozwiązania
Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu w zakresie stosowania nagrzewnic powietrza, pomagamy w doborze urządzeń oraz rozwiązań ukierunkowanych na optymalizację procesów produkcyjnych. Wysokiej klasy nagrzewnice zapewniają bezobsługową i bezawaryjną pracę oraz pełną kontrolę nad parametrami procesu z możliwością przyszłej adaptacji i rozwoju. Wszechstronność oraz łatwość obsługi ogranicza czas niezbędny na wdrożenie optymalizacji. Nasze wiedza może przydać się także Twojej firmie. Sprawdź czy można ograniczyć zużycie energii elektrycznej w Twoim procesie produkcyjnym. Skontaktuj się z nami