Aktualizacja 19.05.2022
Wewnątrz każdego urządzenia LEISTER generującego gorące powietrze znajduje się ceramiczny element grzejny o strukturze plastra miodu z nawiniętym drutem oporowym. Rezystancja drutu powoduje, że kiedy przepływa przez niego prąd generuje się ciepło.
Niektóre grzałki zbudowane z drutu oporowego zostały zaprojektowane w taki sposób, aby do ich działania nie był wymagany przepływ powietrza np. toster, piekarnik. Osiągają temperatury poniżej wartości granicznych – dla nich bezpiecznych.
Grzałki LEISTER zaprojektowane są do osiągania bardzo wysokich temperatur czasami nawet ponad 900st C. Wymaga to zapewnienia ciągłego przepływu powietrza. W innym przypadku może dojść do przegrzania.5
Odpowiedni przepływ powietrza zapewnia bezpieczną pracę urządzenia. Grzałka nie przegrzewa się, ponieważ strumień powietrza ciągle ją chłodzi. Finalnie uzyskujemy potrzebne nam gorące powietrze, w dodatku w sposób kontrolowany przez co możemy ustawiać dokładną temperaturę na wylocie z urządzenia.
Kiedy chcemy wyłączyć nagrzewnicę powietrza LESITER po skończonej pracy, należy pamiętać aby wychłodzić ją uprzednio do temperatury otoczenia. Proces taki polega na wyłączeniu grzania i pozostawieniu włączonej dmuchawy (utrzymujemy przepływ powietrza) przez około 5 minut. Taki czas pozwoli nam bezpiecznie wychłodzić element grzejny nawet z bardzo wysokich temperatur. Jeśli jednak wyłączymy urządzenie bez chłodzenia, narazimy elementy ceramiczne grzałki na szok temperaturowy. Może to spowodować drastyczne skrócenie żywotności grzałki lub nawet spalenie całego urządzenia. Wysoka temperatura zostaje w grzałce i zostaje jeszcze przez długi czas oddawana do urządzenia.
Jeśli zapewnisz swoim nagrzewnicą odpowiedni przepływ powietrza oraz będziesz przestrzegał czasów schładzania, Twoje urządzenia oraz elementy grzejne będą pracować długie lata.