Bezpieczeństwo korzystania z gorącego powietrza w procesach produkcyjnych

Obkurczanie sleev na wyrobach, kapturów na paletach, produkcja wiązek kablowych, obróbka gorącym powietrzem, suszenie, prasowanie skór i materiałów skóropodobnych, car wrapping, spawanie i zgrzewanie tworzyw sztucznych – wszystkie te procesy wymagają zastosowania gorącego powietrza.

Firma Leister Technologies AG jest szwajcarskim producentem elektronarzędzi dla rzemiosła i przemysłu. Produkowane przez LEISTER spawarki, zgrzewarki, nagrzewnice powietrza, dmuchawy gorącego powietrza i opalarki, stanowią wybór numer jeden dla profesjonalistów na całym świecie.

 

leister siedziba
Siedziba firmy Leister w Szwajcarii.

Zgrzewarki i spawarki firmy LEISTER znajdują zastosowanie m.in. w budownictwie, hydroizolacjach, produkcji zbiorników z tworzyw sztucznych, plandek, banerów i namiotów halowych, geoinżynierii. Nagrzewnice powietrza, dmuchawy i urządzenia ręczne pojawiają się z kolei w zakładach produkcyjnych w praktycznie każdej gałęzi przemysłu m.in.: automotive, hutniczej, elektronicznej w branży spożywczej, chemicznej, opakowaniowej czy w medycznej. Wszędzie tam, gdzie niezbędne jest zastosowanie gorącego powietrza, wyborem numer 1.  są zawsze nagrzewnice, opalarki, zgrzewarki i spawarki marki LEISTER.

Urządzenia Leister w procesach produkcyjnych
Urządzenia Leister w procesach produkcyjnych

Opalarki LEISTER, to gorące powietrze dla użytkowników profesjonalnych i majsterkowiczów ceniących sobie najwyższą jakość stosowanych narzędzi.

I. „Marketowe” nagrzewnice i opalarki  – problemy.

 

opalarka

 

Kiedy pojawia się potrzeba zastosowania opalarki, najczęściej udajemy się do marketu budowlanego. Dla zastosowań garażowych lub przydomowych, bardzo często takie narzędzie całkiem nieźle się sprawdza. Im częściej jednak korzystamy z urządzenia tym częściej rozwiązanie „marketowe” staje się zawodne.

1. Żywotność

Opalarki „marketowe” są składane z komponentów niskiej jakości, przez co mają bardzo krótką żywotność – przewidzianą maksymalnie na kilkadziesiąt roboczogodzin. Zatrzymany silnik, spalona grzałka lub elektronika. W zależności od dbałości operatora i szczęścia zdarza się, że sprzęt w warunkach produkcji urządzenie ulega uszkodzeniu w ciągu pierwszego tygodnia pracy. 

Niestety, w przypadku opalarek ze „średniej półki” doświadczenia naszych Klientów, którzy testowali je w profesjonalnych aplikacjach (w trybie jedno, dwu lub trzyzmianowym) są także negatywne. Żywotność opalarek popularnych marek, jest przeciętnie określana na 300 do 500 roboczogodzin, tj. około 21 dni ciągłej pracy. Jeżeli żywotność wynosi 300 roboczogodzin, oznacza to, że urządzenie wytrzyma maksymalnie 40 dni pracy jednozmianowej lub 13 dni w pracy 3-zmianowej. Marka producenta przeważnie nie ma tutaj znaczenia, gdyż płacąc poniżej 250 EURO za urządzenie można być pewnym, że urządzenie zostało wyprodukowane przez poddostawcę z najtańszych podzespołów.

2. Parametry pracy.

Kolejne problemy pojawiają się, gdy proces do jakiego używamy gorącego powietrza musi być przeprowadzony w odpowiednich zakresach temperaturowych i przy odpowiedniej ilości powietrza. Często okazuje się, że temperatura na wyświetlaczu nie pokrywa się z faktyczną wartością na wylocie opalarki. Różnice sięgają się nawet 60-80oC i jest to wartość losowa również dla urządzeń z tej samej partii. Dla niektórych aplikacji są to wahania niedopuszczalne. W procesach produkcyjnych w branży samochodowej lub lotniczej, taki sprzęt powinien zostać automatycznie wycofany ze stosowania w procesie jako niedający możliwości kontroli procesu produkcyjnego. To samo zjawisko pojawia się w przypadku ilości generowanego powietrza. Opalarki albo nie mają możliwości precyzyjnej nastawy strumienia powietrza, albo nastawa jest bardzo ułomna i często bywa, że zmienia się samoczynnie wraz ze zmianą temperatury – podnosimy temperaturę strumienia a strumień powietrza w tym samym czasie się zmniejsza.

Powyższe problemy są spowodowane są niską jakością lub prymitywną elektroniką sterującą. Bywa nawet, że wyświetlana wartość temperaturowa nie wynika wcale z pomiaru temperatury, a z pomiaru rozżarzenia grzałki badanej fotorezystorem. Żarzy się  silnie i bardzo jasno – wyświetlamy 600, jarzy się słabo, 300, nie jarzy się to 100 i wszystko co jest pomiędzy.
Im bardziej zaawansowane stają się potrzeby związane z precyzyjną kontrolą parametrów urządzenia takich jak temperatura i poziom przepływu powietrza, tym szansa znalezienia rozwiązania na „marketowej” półce bardziej maleje.

3. Bezpieczeństwo.

Na regularne zakupy opalarek na zapas, na wymiany, potrzeby serwisowo-logistyczne etc. , na to by narzędzia wnosić na halę produkcyjną wiadrami i wiadrami je wynosić, na obsługę i serwisowanie uszkodzonego sprzętu, ludzi którzy o to wszystko obsługują – potrzeba bardzo dużo pieniędzy.

Jeśli nie stanowi to problemu – pomimo wszystko powinniśmy zastanowić się nad kolejnym aspektem jaki niesie ze sobą stosowanie urządzeń, które potencjalnie mogą rozgrzać się do 650℃.
Chodzi oczywiście o bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo zarówno produktu, procesu, bezpieczeństwo operatora oraz zabezpieczenia chroniące przed tym, by urządzenie nie spowodowało szkód w mieniu, nie mówiąc już o potencjalnym pożarze hali produkcyjnej.

3.1. Bezpieczeństwo urządzenia.

Jak już poruszyliśmy w pierwszym punkcie, większość opalarek ulega uszkodzeniu po kilku – kilkunastu tygodniach pracy ciągłej. Sama awaria urządzenia może stanowić ryzyko, że uszkodzony silnik, grzałka lub elektronika doprowadzi do zapalenia się urządzenia.

3.2 Bezpieczeństwo operatora i produktu.

Do większości dostępnych nagrzewnic nie ma możliwości dokupienia odpowiednich osłon zabezpieczających pracownika i obrabiany produkt przed dotknięciem rozgrzaną rurą wylotową opalarki. W większości przypadków świadome firmy produkcyjne, chcące chronić pracownika i produkt dorabiają takie osłony we własnym zakresie. Jakość tych rozwiązań pozostawia bardzo wiele do życzenia.

3.3 Zabezpieczenie przed funkcjonowaniem urządzenia bez operatora. Zagrożenie wybuchem pożaru.

Opalarki „marketowe” nie posiadają funkcji automatycznego wychładzania, nie wspominając już o czujnikach wykrywających brak aktywności operatora  (oraz możliwości automatycznego wyłączenia  urządzenia). Zastosowanie nożnego wyłącznika, często jest tutaj kłopotliwe i powoduje jeszcze szybsze uszkodzenie/ zużycie opalarki. Krytycznym przykładem stosowania nieodpowiednich narzędzi może być wybuch pożaru.

II. Przemysłowe nagrzewnice i opalarki firmy LEISTER.

 

Leister Solano AT z osolna
Leister Solano AT z osłoną dyszy

 

Firma Leister Technologies AG posiada 70 lat doświadczenia w produkcji najwyższej klasy nagrzewnic powietrza do zastosowania w procesach produkcyjnych. Opalarki, spawarki, zgrzewarki i nagrzewnice LEISTER wykorzystują firmy praktycznie z każdego segmentu rynku. Począwszy od branży automotive, lotniczej, rynku opakowaniowego, kosmetycznego, chemicznego, spożywczego, tworzyw sztucznych, budowlanej, meblowego, stolarki otworowej – drzwi i okien, reklamowej i wielu innych. Produkty LEISTER są stosowane na liniach montażowych i produkcyjnych do realizacji najróżniejszych procesów, od suszenia poprzez klejenie, aż po aktywację i przyśpieszanie reakcji chemicznych. Naszymi Klientami są firmy, których proces produkcyjny trwa nieprzerwanie, czyli 24 godziny na dobę/ 7 dni w tygodniu/ 365 dni w roku.

Nagrzewnice P
Nagrzewnice powietrza Leister

 

Równolegle do nagrzewnic stacjonarnych, posiadamy w swojej ofercie profesjonalne nagrzewnice i opalarki do prac manualnych. Od punktowych rozwiązań o mocy 400 W aż po 10kW dmuchawę gorącego powietrza Forte S3, służącą do obkurczania kapturów termokurczliwych na paletach. Forte S3 stanowi najmocniejszą elektryczną opalarkę dostępną na rynku.

Rozwiązania firmy LEISTER staramy się zawsze dobrać do faktycznych potrzeb Klienta. Biorąc pod uwagę zagrożenia jakie mogą pojawić się przy korzystaniu gorącego powietrza, zawsze dostosowujemy urządzenie w taki sposób, by Klient bezpiecznie mógł przeprowadzić proces produkcyjny. W swojej ofercie posiadamy urządzenia, które posiadają niezbędne zabezpieczenia lub dają możliwość ich zastosowania.

Dlaczego warto wybrać nagrzewnice i opalarki firmy LEISTER:

Triac AT - zbudowany z materiałów zapewniających maksymalną żywotność urządzenia
Triac AT przekrój – zbudowany z materiałów zapewniających maksymalną żywotność urządzenia

 

  • wieloletnia żywotność w najbardziej wymagających środowiskach pracy;
  • są produkowane w Szwajcarii, przy wykorzystaniu najwyższej jakości podzespołów;
  • posiadają zabezpieczenia elementu grzejnego przed przegrzaniem i spaleniem;
  • posiadają zabezpieczenie układów elektronicznych przed przegrzaniem;
  • posiadają wbudowany system „Eco Mode” pozwalający na redukcję zużycia energii elektrycznej oraz wydłużenie żywotności urządzeń;
  • posiadają system automatycznego wychładzania lub oferują możliwość zautomatyzowania procesu wychładzania;
  • system automatycznego wyłączania urządzenia lub oferują możliwość zautomatyzowania procesu wyłączania.
  • serwis urządzeń LEISTER jest realizowany na miejscu w Katowicach w  Heisslufttechnik Flocke Sp. z o.o., autoryzowanego dystrybutora LEISTER z własnym magazynem części zamiennych;
  • wykwalifikowana kadra posiadająca wieloletnie doświadczenie i kompetencje w zakresie doradztwa w zakresie stosowania nagrzewnic oraz urządzeń ręcznych w procesach produkcyjnych.
Linia z nagrzewnicami powietrza Leister
Linia z nagrzewnicami powietrza Leister

Twój doradca techniczny: