Zgrzewarki do geomembran


 • Leister TRIAC ST - do dysz nasuwanych

  Profesjonalna dmuchawa gorącego powietrza do intensywnej ...

 • Leister TRIAC AT

  Profesjonalna dmuchawa gorącego powietrza polecana do ...

 • Leister ELECTRON ST

  Dmuchawa gorącego powietrza o wysokiej wydajności i mocy ...

Zgrzewarki automatyczne

 • Leister UNIDRIVE 500

  Leister UNIDRIVE 500 to nowa półautomatyczna zgrzewarka ...

 • Leister Twinny T7

  Leister TWINNY  T7 to nowa generacja zgrzewarek gorącego ...

 • Leister Twinny T5

  Twinny T5 to następca zgrzewarki Leister Twinny T do ...

 • Leister TWINNY T USB

  Profesjonalna zgrzewarka samojezdna do folii geo- i ...

 • Leister TWINNY T

  Profesjonalna zgrzewarka samojezdna do folii geo- i ...

 • Leister TWINNY S

  Profesjonalna zgrzewarka samojezdna do folii geo- i ...

 • Leister TRIAC DRIVE AT

  Samojezdna zgrzewarka półautomatyczna do zgrzewania na ...

 • Leister GEOSTAR LQS

  Samojezdna zgrzewarka do folii hydro- i geoizolacyjnych ...

 • Leister GEOSTAR

  Samojezdna zgrzewarka do folii hydro- i geoizolacyjnych ...

 • Leister COMET USB

  Profesjonalna zgrzewarka samojezdna z klinem z kanałem ...

 • Leister COMET

  Profesjonalna zgrzewarka samojezdna z klinem grzewczym z ...

  • Leister ELECTRON ST

   Dmuchawa gorącego powietrza o wysokiej wydajności i mocy ...

   Kontrola na budowie

     Ekstrudery

     • Leister WELDPLAST S6

      Ekstruder do ekstremalnych zastosowań przy spawaniu ...

     • Leister WELDPLAST S4 GEO

      Profesjonalna wytłaczarka ręczna z precyzyjną regulacją ...

     • Leister WELDPLAST S2 TPO

      Profesjonalna wytłaczarka ręczna z precyzyjną regulacją ...

     • Leister WELDPLAST S2 PVC

      Profesjonalna wytłaczarka ręczna z precyzyjną regulacją ...

     • Leister FUSION 3C

      Uniwersalny ekstruder do spawania zbiorników, elementów ...

     • Leister FUSION 3

      Leister FUSION 3 to esktruder do spawania geomembran i ...

     Zgrzewarki do folii geoizolacyjnych

     Dział Budownictwo ziemne obejmuje narzędzia i urządzenia dedykowane do zastosowań w inżynierii środowiska i w budownictwie do zgrzewania i spawania tworzyw sztucznych, w szczególności do izolacji i uszczelniania obiektów budowlanych i hydrotechnicznych, w tym: parkingów podziemnych, fundamentów, zbiorników retencyjnych i przeciwpożarowych, składowisk odpadów, wałów przeciwpowodziowych, wiaduktów, fundamentów i tuneli, składowisk substancji niebezpiecznych, oraz oczyszczalni ścieków. Ze względu na coraz większy zakres aplikacji i dostępnych materiałów, zgrzewarki stosuje się również do zgrzewania innych pokryć i folii z tworzyw termoplastycznych m.in. paroizolacji, agrosyntetyków, geomembran i geosiatek.
     Najpopularniejszą metodą izolowania i uszczelniania powierzchni jest wykładanie zbiorników, nasypów, składowisk i innych obiektów folią PEHD, EPDM, FPO lub PVC. O gatunku i grubości zastosowanej folii oraz typie zgrzewu (szerokość, z lub bez kanału kontrolnego) decyduje najczęściej projektant obiektu. Ze względu na aplikacje i odmienne paramentry geomembran z różnych tworzyw sztucznych, projekt, dobór materiału oraz metoda zgrzewania powinna wynikać z aktualnych norm i przepisów a jeśli brak takowych – uwzględniać zalecenia producenta materiału.
     Zgrzewanie folii PEHD (i innych gatunków tworzyw) wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. Dedykowane zgrzewarki Leister są wyposażone w szczęki zaciskowe z regulacją siły docisku, który reguluje się w zależności od gatunku i grubości tworzywa, pozostałych parametrów zgrzewania oraz warunków zewnętrznych. Do zastosowań na budowie najlepiej sprawdzają się właśnie samojezdne zgrzewarki szczękowe z dyszą gorącego powietrza lub z gorącym klinem: TWINNY, GEOSTAR i COMET gdyż nie wymagają równego podłoża i stosuje się je bezpośrednio w wykopie. Natomiast do konfekcjonowania folii na hali, w szczególności mniejszych arkuszy np. na oczka wodne lub baseny, często stosuje się zgrzewarki bez szczęk zaciskowych np. VARIMAT, UNIROOF, UNIPLAN albo VARIANT T1.

     Uniwersalne zgrzewarki do folii?

     Powszechnie uważa się, że zgrzewarki z dyszą gorącego powietrza (TWINNY) są bardziej uniwersalne. Przemawiają za tym następujące cechy: brak konieczności wymiany dyszy do zgrzewania różnych gatunków tworzywa, zdolność wstępnego podsuszenia, teoretycznie niższe koszty eksploatacji. Niemniej jednak zgrzewarki klinowe (Leister COMET, ASTRO, GEOSTAR) mają swoich zagorzałych zwolenników, w szczególności pośród specjalistów od zgrzewania folii PEHD. Wskazują na możliwość uzyskania wyższych prędkości zgrzewania, niezawodność, niższy pobór prądu a co za tym idzie brak konieczności stosowania droższych agregatów. Bez względu na wybór zgrzewarki, prawidłowe zgrzewanie wymaga dostosowania się do zaleceń producenta materiału oraz wstępnego przygotowania zgrzewanych powierzchni (nieutlenione, możliwie suche, bez zanieczyszczeń, dopuszczalne warunki pogodowe).
     Zarówno zgrzewarki z dyszą gorącego powietrza jak i klinowe są dostępne w wersjach do zgrzewania bez lub z kanałem kontrolnym. Zgrzew pełny stosuje się w zasadzie wyłącznie tam, gdzie wyraźnie zaznaczono w projekcie, w przypadku zgrzewarek bezszczękowych oraz dla mniejszych projektów (np. oczka wodne) oraz w przypadku braku wskazania dla późniejszej weryfikacji szczelności łączenia. Zgrzewy z kanałem kontrolnym są najczęściej stosowaną metodą łączenia ze względu na możliwość późniejszej weryfikacji szczelności.
     Zarówno w trakcie jak i po zakończonej pracy należy kontrolować proces zgrzewania. Dużym ułatwieniem jest tutaj najnowsze rozwiązanie Leister polegające na bieżącym zapisie parametrów i przebiegu zgrzewania. Czujnik elektroniczny z opcją zapisu parametrów jest dostępny w zgrzewarkach: TWINNY, COMET i GEOSTAR (wersje USB). Korzystając z takiego modelu zgrzewarki, użytkownik ma do dyspozycji automatycznie generowane raporty, które mogą służyć jako potwierdzenie realizacji projektu zgodnie z wytycznymi oraz stanowić podstawę do obioru zakończonych prac. Automatycznie generowane raporty powoli stają się standardem na świecie.
     Podstawowa, bieżąca kontrola wymaga użycia próbnika zgrzewów i obserwowania pojawiania się wypływki. Natomiast, fachowe sprawdzanie wykonanych zgrzewów wymaga zastosowania tensjometru budowlanego (Leister EXAMO), który służy do określenia wytrzymałości zgrzewu poprzez wykonywanie prób zrywania i ścinania. Kolejną opcję stanowi: wtłaczanie powietrza w kanał kontrolny pod ciśnieniem. W tym celu stosuje się igły kontrolne z manometrem. Po wtłoczeniu powietrza, użytkownik obserwuje ewentualne spadki ciśnienia. Aby zlokalizować nieszczelności należy wykorzystać jeden z dostępnych kloszy próżniowych i kompresor. Zgrzany materiał przemywa się wodą z mydlinami, następnie należy przyłożyć klosz i odessać powietrze. Pojawienie się bąbli wskazuje na miejsce nieszczelne lub niedogrzane.

     Ręczne zgrzewarki do folii

     Osobną kategorię urządzeń w dziale budownictwa ziemnego stanowią narzędzia ręczne np. Leister TRIAC ST. Stanowią niezbędny dodatek do zgrzewarki samojezdnej. Zgrzewarki ręczne Leister należy wyposażyć w dyszę na zakładkę i w połączeniu z rolką dociskową, nożem hakowym i ścinakiem do zgrzewów poprzecznych służą do wykonywania wszelkiego rodzaju napraw, poprawek i łatek. Profesjonalni wykonawcy wyposażają się także w wytłaczarki do spawania tworzyw. Modele serii FUSION są specjalnie skonstruowane dla potrzeb budownictwa ziemnego i montażu geomembran, czyli pracy w ciężkich warunkach. Wytłaczarka ręczna FUSION (2,3 lub FUSION 3C) jest nieodzowna do montażu, rur i przepustów, wykonywania dużych łat oraz wszelkiego rodzaju napraw. Wytłaczarka Leister (ekstruder) umożliwia spawanie ze sobą dwóch elementów lub materiałów z wykorzystaniem drutu spawalniczego, który też posiadamy w ofercie. Folie PEHD montujemy i spawamy ze sobą bądź z innymi elementami na zakładkę, natomiast wszelkiego rodzaju płyty lub rury możemy łączyć doczołowo oraz pod różnymi kątami (polecamy zgrzewarki doczołowe Ingenia). Należy pamiętać, że podstawą dobrze wykonanego połączenia jest łączenie dwóch takich samych gatunków tworzywa przy zastosowaniu identycznego drutu spawalniczego.


     [