Zgrzewarki dachowe: zgrzewanie folii hydroizolacyjnych i pokryć bitumicznych

Hydroizolacja pokrycia dachowego jest krytycznym elementem każdej konstrukcji, ponieważ decyduje o  długoletniej, bezproblemowej eksploatacji budynku. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem na dachach jest stosowanie folii z tworzyw sztucznych oraz pokryć na bazie bitumu.

Leister Triac ST zgrzewanie membrany na dachu
Leister Triac ST zgrzewanie membrany na dachu

Folie z tworzyw sztucznych i papy termozgrzewalne są obecnie stosowane na każdym rodzaju płaskiej powierzchni narażonej na oddziaływanie warunków zewnętrznych: na dachach o konstrukcji klasycznej, dachach przemysłowych, dachach odwróconych / balastowych, dachach zielonych, tarasach, balkonach, w nieckach basenów jak również do hydroizolacji fundamentów.

Podstawową metodą zapewnienia szczelności warstwy hydroizolacyjnej jest zgrzewanie gorącym powietrzem na zakładkę. Dotyczy to zarówno folii z tworzyw termoplastycznych, mocowanych mechanicznie pokryć bitumicznych, materiałów dedykowanych dla „lekkiej architektury” oraz zadaszeń hal namiotowych. Zgrzewarki Leister umożliwiają bezproblemowe zgrzewanie materiałów hydroizolacyjnych z m.in: miękkiego polichlorku winylu (PCV),  termoplastycznych olefin (TPO/ FPO),  kaczuków ze specjalną wkładką termozgrzewalną (EPDM), polietylenu (PE, CSPE) czy też ECB (mieszanek etylenu, kopolimeru i specjalnego asfaltu). Zgrzewarki Leister są dobrze znane profesjonalnym wykonawcom. Jest to również marka polecana przez wiodących producentów pokryć dachowych.

Czy potrzebuję zgrzewarki ręcznej?

Odpowiedź brzmi: bezwzględnie tak. Zgrzewarka ręczna Leister to podstawowe, niezbędne wyposażenie każdego instalatora pokryć hydroizolacyjnych. Bez względu na to ile automatów firma ma na wyposażeniu, zgrzewarka ręczna będzie na bieżąco wykorzystywana do wszelkiego rodzaju obróbek np. attyk,  koryt, świetlików, przepustów dachowych i innych przebić technicznych jak również przy naprawach. Zgrzewarką ręczną możemy również wykonać całe pokrycie, w tym zgrzewy właściwy na dachu o mniejszej powierzchni.

Triac ST
Triac ST

Zgrzewarka Leister TRIAC ST

Podstawową zgrzewarką ręczną do membran i folii hydroizolacyjnych jest Leister TRIAC ST.  Leister TRIAC ST to sprawdzony w ciężkich warunkach model, który wyróżnia się niezawodnością, stabilnymi parametrami i kulturą pracy. Szeroki asortyment dysz i wałków do zgrzewania umożliwia wykonywanie głównych zgrzewów jak i skuteczną obróbkę detali np. kominków, narożników, zgrzewów poprzecznych, przepustów, przebić i wywietrzników.

Zestaw ”na start”

Zestaw ”na start” do zgrzewania ręcznego obejmuje zgrzewarkę ręczną Leister TRIAC ST (141.227), silikonową rolkę dociskową 20 lub 40 mm (140.161 lub 140.160), dyszę szczelinową 20 lub 40 mm (107.123 lub 107.132), rolkę do obróbek (106.972),  nóż typu delfin z ostrzami hakowymi (137.855) oraz próbnik zgrzewów (138.314). Jeżeli oprócz folii PCV  planujemy zgrzewać inne membrany (np. EPDM lub TPO) , można rozważyć zakup modelu Leister TRIAC AT  – z wyświetlaczem oraz precyzyjną regulacją temperatury (stała temperatura bez względu na warunki pogodowe) i przepływu powietrza (nie chlapie)  Natomiast, do zgrzewania pokryć bitumicznych najlepiej sprawdzi się Leister ELECTRON ST z odpowiednią dyszą do bitumu, szerokim wałkiem dociskowym 80 mm orz twardym wałkiem 28 mm.

W każdej chwili podstawowe wyposażenie zgrzewarki ręcznej można rozbudować o dodatkowe dysze, które umożliwią precyzyjne wykończenie newralgicznych elementów np. pasów nadrynnowych czy też spawania profili drutem spawalniczym (patrz system SIKA).  Leister oferuje 20 rodzajów dysz szczelinowych do zgrzewania folii dachowych, również dla leworęcznych użytkowników.

Krokiem naprzód jest półautomat Leister TRIAC DRIVE AT– połączenie napędu ze zgrzewarką ręczną. Leister TRIAC DRIVE ma dwie podstawowe zalety: można nim zgrzewać na powierzchniach poziomych i pionowych (np. do pasów nadrynnowych z blachy powlekanej tworzywem) zachowując przy tym  jakość zgrzewu zbliżoną do zgrzewarki automatycznej.

Zgrzewarka automatyczna. Jaki model wybrać?

Mając na uwadze inwestycję związaną z zakupem zgrzewarki samojezdnej, należy sobie zadać 3 pytania:

  • jakim sprzętem już firma dysponuje?
  • jaką powierzchnię ma dach do wykonania?
  • do jakich powierzchni będziemy wykorzystywać zgrzewarkę samojezdną w przyszłości?
  1. Powierzchnie do ~1000m(np. szeregówki, balkony, tarasy, garaże, baseny etc): najlepszym wyborem będzie zgrzewarka Leister UNIROOF;
  2. Dachy wielkopowierzchniowe i przemysłowe 1000m2+ (np. markety, centra logistyczne, hale magazynowe, budynki przemysłowe): Leister VARIMAT V2 lub Leister VARIMAT S;
  3. Pokrycia z modyfikowanego bitumu (szerokość zakładki 80 lub 100mm): Leister BITUMAT B2 lub przezbrojeniu Leister VARIMAT  lub Leister UNIROOF;
  4. Zgrzewanie folii paroizolacyjnych i cienkich folii budowlanych: WELDY ROOF lub WELDY TEX;
Uniroof ST 40 mm
Uniroof ST 40 mm
Uniroof AT 40 mm
Uniroof AT 40 mm

Leister UNIROOF ST i UNIROOF AT

Leister UNIROOF to idealna zgrzewarka na dachy do ok. 1000m2, tarasy, garaże i balkony, projekty deweloperskie oraz jako uzupełnienie dużych automatów na dachach wielkopowierzchniowych.  Niska waga, kompaktowa konstrukcja i przesuwana belka podwozia, czynią automat idealnym rozwiązaniem ponieważ transport urządzenia nie wymaga windy lub dźwigu. Leister UNIROOF wykonuje standardowo zgrzewy o szerokości 40 mm. W ofercie firma Leister posiada specjalne zestawy do modyfikacji m.in. do zgrzewania imitacji rąbków stojących i bitumu. W warunkach budowlanych  prędkość zgrzewania wynosi ok. 2,0– 3,5  m/min (napęd maks. do 10 m/min). Zgrzewarki Leister UNIROOF mają następujące zalety:

▪ Transport zgrzewarki nie wymaga windy lub dźwigu; przenoszenie między balkonami jest łatwe i wygodne;

▪ Dzięki przesuwanej belce podwozia i kompaktowej budowie Leister UNIROOF zmieści się na każdej attyce / ogniomurku oraz pomiędzy elementami instalacji technicznej;

▪ Wymagane wywinięcie materiału od ściany wynosi tylko 100mm;

▪ Leister UNIROOF to zgrzewarka na 230V, co umożliwia wszechstronne zastosowanie;

▪ Zgrzewanie membran dachowych jest proste i wygodne ponieważ konstrukcja, kształt dyszy, regulacja parametrów zgrzewania tj. każdy element urządzenia został zaprojektowany dla wygody operatora zgrzewarki;

▪ Dostępne zestawy do przezbrojenia sprawiają, że zgrzewarką Leister UNIROOF można zgrzewać elastomery bitumiczne (na zakład 80 mm) oraz profile imitujące rąbek stojący;

▪ Dostawa obejmuje gotowe do pracy urządzenie w praktycznej walizce transportowej;

▪ Leister UNIROOF zgrzewa skutecznie na dachach płaskich, dachach skośnych do 30° oraz zgrzewanie po łukach;

Którą wersję zgrzewarki UNIROOF wybrać: ST czy AT?

Leister UNIROOF AT jest wyposażony w bezszczotkowy silnik dmuchawy (bezobsługowy, większy przepływ powietrza) oraz precyzyjną regulację parametrów zgrzewania z wyświetlaczem. Oznacza to, że bez względu na spadki napięcia i warunki atmosferyczne, zgrzewarka automatycznie utrzymuje zadane parametry umożliwiając tym samym uzyskanie jednorodnego na całej długości zgrzewu.  W praktyce, UNIROOF AT pokazuje swoją przewagę w zmiennych warunkach pogodowych (silny wiatr, niska temperatura), zgrzewając ok. 30% szybciej od UNIROOFa ST. Parametry zgrzewania (temperatura, prędkość, przepływ powietrza) reguluje się na czytelnym wyświetlaczu, który dodatkowo wyświetla informacje na temat przebiegu, aktualnego napięcia i ewentualnych błędów.

Leister UNIROOF ST to podstawowa wersja zgrzewarki samojezdnej. Prędkość zgrzewania, temperatura i przepływ powietrza są nastawiane bezstopniowo potencjometrami.  Brak zamkniętego układu regulacji i wyświetlacza rekompensuje niższa cena i prosta konstrukcja, wyjątkowo odporna na niekorzystne warunki budowlane. Wersję  ST polecamy w szczególności doświadczonym użytkownikom, którzy regularnie wykonują zgrzewy próbne.

Varimat V2
Varimat V2
Varimat S
Varimat S

Leister VARIMAT V2 i VARIMAT S

Leister VARIMAT V2 to „okręt flagowy” firmy Leister do zgrzewania folii dachowych.  Model uznany na całym świecie, stanowi podstawowe wyposażenie profesjonalnego wykonawcy dachów płaskich, w szczególności dużych obiektów przemysłowych i komercyjnych. O zaletach automatu decydują sprawdzone w ciężkich warunkach rozwiązania: szybka dysza zgrzewająca, stabilna praca, precyzyjna regulacja, wydajna dmuchawa i konstrukcja przemyślana pod kątem wygody pracy na dachu. Leister VARIMAT V2 występuje w wersji 230V (4,6 kW) oraz 400V (5,5 kW), którą zdecydowanie polecamy ze względu na bezproblemową pracę z długimi przedłużaczami. Leister VARIMAT V2 to:

▪ skuteczne zgrzewanie praktycznie w każdych warunkach z realną prędkością od 3 do 7 m/min (napęd maks. 12 m/min);

▪ zgrzewanie każdej folii termoplastycznej, profili imitujących rąbek stojący, waterstopów, paneli solarnych (system RENOLIT) oraz mechanicznie mocowanych pokryć bitumicznych (po przezbrojeniu);

▪ zgrzewanie obróbek świetlików i przy ogniomurkach z wywinięciem 110 mm;

▪ wygodne przejścia pod elementami instalacji technicznej dzięki składanemu drążkowi prowadzącemu;

▪ pełną kontrolę i stabilne parametry zgrzewania dzięki regulacji w układzie zamkniętym;

Leister VARIMAT V2 to szybki i niezawodny automat z beszczotkowym, bezobsługowym silnikiem dmuchawy. Zgrzewarka jest dostarczana w porządnej skrzyni transportowej z niezbędnymi akcesoriami m.in. szczotką drucianą do czyszczenia dyszy i podkładkami startowymi.

Alternatywą dla modelu VARIMAT V2 jest zgrzewarka Leister VARIMAT S.  VARIMAT S to uproszczona konstrukcyjnie zgrzewarka, która jest wyposażona wyłącznie w niezbędne rozwiązania. Brak wyświetlacza oraz sterowanie potencjometrami jest proste lecz wymaga od operatora doświadczenia w doborze i sprawdzaniu zgrzewów. Dodatkowo, dmuchawa zgrzewarki jest wyposażona w silnik szczotkowy co przekłada się na niższy koszt zakupu i eksploatacji, lecz jest ok 25% mniej wydajny od wersji bezszczotkowej.

Bitumat B2
Bitumat B2

Zgrzewarka do pokryć bitumicznych: BITUMAT B2

Jeżeli firma zajmuje się wyłącznie montażem pokryć bitumicznych na dużych powierzchniach, najlepszą zgrzewarką jest Leister BITUMAT B2. Leister BITUMAT B2 gwarantuje idealnie wykonane zgrzewy 80 lub 100 mm z jednorodną wypływką. Konstrukcja zgrzewarki jest specjalnie przystosowana do pracy z bitumem: zwiększona moc do 6100W, stalowe koła dociskowe, duża waga (~50 kg). Umożliwia to skuteczne zgrzewanie oraz wygodne czyszczenie. Zgrzewanie BITUMATEM  jest również znacznie bardziej bezpieczne niż zgrzewanie palnikiem gazowym i wymaga wyłącznie jednego operatora gdzie przy palniku potrzebne są min. dwie. Warto zaznaczyć, że w przypadku, gdy pokrycia bitumiczne będą zgrzewane wyłącznie okazjonalnie, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego zestawu do przezbrojenia dla zgrzewarek Leister VARIMAT V2 lub Leister UNIROOF ST / AT.

Zgrzewanie folii paroizolacyjnych

Do tej pory montaż paroizolacji polegał wyłącznie na ułożeniu na zakładkę folii oraz ewentualnym sklejeniu jej taśmą. Obecnie nasza firma oferuje nowe, ekonomiczne rozwiązanie– zgrzewarki klinowe WELDY TEX i WELDY ROOF. WELDY TEX to nowatorskie rozwiązanie, które sprawdzi się na dachach krytych blachą, na dachach skośnych oraz na dachach balastowych, gdyż nie wymaga specjalnego przygotowania podłoża. Zgrzewarka klinowa WELDY eliminuje stosowanie taśmy i zapewnia trwałe i skuteczne łączenia folii paroprzepuszczalnych, budowlanych i hydroizolacyjnych.

Akcesoria do zgrzewarek automatycznych

Firma Leister oferuje również wiele przydatnych i skutecznych akcesoriów do zgrzewarek samojezdnych. Są to m.in. dysze zdrapujące do TPO, dysze i oponki dociskowe do zgrzewania PCV na miękkim podłożu (np. wełna), co zapobiega powstawaniu pęcherzy powietrza, szczotki do czyszczenia dysz oraz dedykowane zestawy modyfikacyjne.

Uniroof AT - zgrzewanie przy krawędzi
Uniroof AT - zgrzewanie przy krawędzi

Dobór parametrów zgrzewania folii dachowych

Nie ma uniwersalnych parametrów do zgrzewania różnych materiałów pokryciowych. O właściwym i trwałym zgrzaniu folii lub papy decyduje bardzo wiele czynników, które operator zgrzewarki musi uwzględnić m.in. pogoda, stan techniczny zgrzewarki, podłoże, rodzaj folii, zalecenia producenta etc.. Rekomendowane przez dostawcę hydroizolacji parametry zgrzewania, czyli prędkość, temperaturę i przepływ powietrza należy traktować jako wartości wyjściowe, które muszą zostać  dostosowane do aktualnych warunków panujących na dachu. Zapoznanie się z poniższymi wskazówkami umożliwi Państwu szybkie dobranie parametrów zgrzewania.

Przygotowanie podłoża i membrany

Dostosowanie się do instrukcji montażu folii poszczególnych firm, w szczególności do wytycznych dla składowania membran dachowych oraz przygotowania podłoża i samej zakładki pod zgrzew pozwala uniknąć wielu problemów. Generalnie, rolki materiału powinny być maksymalnie długo przechowywane w szczelnych, fabrycznych opakowaniach.

Zgrzewarki automatyczne Leister zgrzewają dwie warstwy folii poprzez wywieranie odpowiedniego, równomiernego docisku (grawitacyjnie) podgrzanych i uplastycznionych gorącym powietrzem wewnętrznych warstw folii lub papy. Należy pamiętać, że podłoże powinno być równe i czyste a wszelkie zanieczyszczenia i pozostałe elementy montażowe usunięte. Pozostawione na dachu wkręty lub kołki są najczęstszą przyczyną braku kontaktu między foliami a więc nieszczelności. Zakładki materiału powinny być suche. Jeżeli dostawca folii zaleca stosowanie primera lub dyszy zdrapującej, należy się do tego dostosować. W celu uzyskania odpowiedniego docisku przy zgrzewaniu membrany ułożonej na wełnie mineralnej zalecamy wyposażenie zgrzewarki w miękkie oponki dociskowe i specjalne dysze.

Korekta parametrów

Właściwe ustawienie parametrów do zmiennych warunków zewnętrznych (siła i kierunek wiatru, temperatura, wilgotność powietrza) stanowi podstawowe wyzwanie podczas zgrzewania. Zalecane parametry zgrzewania należy traktować jako wartości wyjściowe, które trzeba odpowiednio skorygować do warunków aktualnie panujących na dachu.

Korektę parametrów rekomendowanych  rozpoczynamy od ustawienia zalecanej temperatury zgrzewania. Następnie dostosowujemy odpowiednio prędkość zgrzewania. Nie należy regulować 3 parametrów jednocześnie.

Prędkość zgrzewania

Podstawowym kryterium doboru prędkości zgrzewania jest współzależność pomiędzy parametrami zgrzewania: temperaturą, prędkością, przepływem powietrza i dociskiem.

Zgrzewane ze sobą warstwy materiału muszą być ze sobą dociśnięte z odpowiednią siłą w odpowiednio długim czasie. Pomimo potencjału stosowanych silników napędowych  (np. UNIROOF i VARIMAT odpowiednio do 10 i 12 m/min), realna prędkość zgrzewania folii PCV o grubości 1,5 mm w warunkach budowlanych będzie wynosić odpowiednio 2 do 6 m/ min.. Jeszcze inaczej sprawa wygląda przy obróbce folii TPO, gdzie okienko temperaturowe jest znacznie węższe i przekraczanie zalecanych parametrów może doprowadzić do niewidocznego na pierwszy rzut oka uszkodzenia folii.

Zalecamy zdroworozsądkowe dostosowanie prędkości zgrzewania. Teoretycznie, zgrzewarki Leister umożliwiają nawet 2-krotne szybsze zgrzewanie od rekomendowanych wartości, jednakże  zgrzewanie z maksymalnymi nastawami może prowadzić do uszkodzenia warstwy termoplastycznej i zbrojenia membrany skracając tym samym okres eksploatacji pokrycia dachowego.

Zgrzewy próbne

Kilkukrotnie w ciąg dnia,  w szczególności przy zmiennych warunkach pogodowych, należy wykonywać zgrzewy próbne oraz próby zrywania. Zgrzewy próbne wykonujemy na dwóch paskach folii o długości ok. 2 m. Po ostygnięciu zgrzanego odcinka, wycinamy w odstępach ok. 30 cm paski kontrolne i przy pomocy dwóch par kleszczy lub szczypiec wykonujemy próby zrywania. Właściwie dobrane parametry rozpoznajemy następująco:

  • Jednorodna wypływka wzdłuż krawędzi zgrzewu (w szczególności dla pokryć bitumicznych);
  • Zerwana na całej szerokości zgrzewu wewnętrzna warstwa materiału  (siatka wzmocnienia / zbrojenie widoczne na całej szerokości zerwanej powłoki);
  • Brak przepaleń i brak miejsc niedogrzanych;

Próbne zgrzewy należy wykonywać każdorazowo przy gwałtownych zmianach pogody jak i w stabilnych warunkach zewnętrznych o różnych porach dnia (inna temperatura membrany i podłoża). Podczas zgrzewania membran dachowych zgrzewarkami ręcznymi, zalecamy sprawdzać na bieżąco wykonane łączenia ręcznym próbnikiem zgrzewu.

Zgrzewanie podczas deszczu i w ujemnych temperaturach

Praca z urządzeniami elektrycznymi podczas opadów stanowi bezpośrednie zagrożenie dla operatora. Zalecamy stosowanie wyłączników przeciwporażeniowych dla ochrony użytkownika.  W przypadku silnych opadów nie zaleca się zgrzewania w ogóle. W przypadku kontynuacji pracy podczas mżawki należy ustawić mobilny namiot, którego zadaniem będzie osłonięcie przed deszczem zgrzewarki,operatora oraz zgrzewanego odcinka. Pomocnik operatora powinien przecierać na bieżąco zakład w celu usunięcia wody.

Dostawcy nowoczesnych folii hydroizolacyjnych dopuszczają obróbkę folii w temperaturze do -5oC. Należy jednak pamiętać, że przy zgrzewaniu w ujemnych temperaturach folie poddawane są ekstremalnym obciążeniom i montaż folii w takich warunkach niesie za sobą ryzyko pęknięć i fałdowania się materiału w pozostałych porach roku. W celu uniknięcia ewentualnych błędów podczas zgrzewania na mrozie należy odpowiednio obniżyć prędkość zgrzewania oraz zwiększyć częstotliwość wykonywania prób zrywania.

Varimat V2 zgrzewanie folii
Varimat V2 zgrzewanie folii
Varimat V2 - praca w ciasnych przestrzeniach
Varimat V2 - praca w ciasnych przestrzeniach
Uniroof AT
Uniroof AT

Stan techniczny zgrzewarki

Od ogólnego stanu technicznego naszego wyposażenia (zgrzewarka, przedłużacze) zależeć będą stabilne parametry pracy urządzenia, a więc szczelne i homogeniczne połączenia na całej długości. Dotyczy to w szczególności: dyszy, silnika dmuchawy, elementów jezdnych zgrzewarki oraz właściwej pozycja dyszy podczas zgrzewania i stanu oponek dociskowych.

Operator zgrzewarki powinien mieć dostęp do stabilnego źródła zasilania a zastosowane przedłużacze powinny być w dobrej kondycji i wykonane z przewodów o odpowiednim przekroju względem mocy urządzenia oraz odległości od gniazda (patrz spadki napięcia przy stosowaniu przedłużaczy https://heisslufttechnik.pl/baza-wiedzy/przedluzacze-budowlane-vs-spadki-napiecia/)

Jeżeli  stan techniczny zgrzewarki dachowej budzi zastrzeżenia lub firma przygotowuje się do dużego projektu, zachęcamy do wykonania przeglądu i serwisu w naszej firmie. Więcej na temat eksploatacji i konserwacji zgrzewarki znajdziesz również na naszej podstronie SERWIS/SAM NAPRAWIAM https://heisslufttechnik.pl/serwis/sam-naprawiam/

Polecane publikacje i przewodniki montażu:

DAFA – http://ksiegarnia.dafa.com.pl/home/24-dafa-dp-201.html
BAUDER THERMOFOL –https://www.bauder.pl/fBauder-instrukcja_montazu_PVC_1115_PL.pdf
BAUDER THERMOPLAN i THERMOFIN https://www.bauder.pl/Instrukcja_montazu_folii_dachowych_FPO_1113_PL.pdf
CARLISLE RESITRIX – https://resitrix.com.pl/wp-content/uploads/2018/01/wytyczne-ukladania-resitrix.pdf
FIRESTONE ULTRAPLY TPO (eng) – https://www.firestonebpe.com/en/learning-centre/installation-guidelines/ultraply-tpo

ICOPAL MONARPLAN http://www.pvc.icopal.pl/~/media/SyntheticEu/download/brochures/Euro%20Monarplan%20Application%20Manual.pdf
Izohan Monoflex – https://www.izohan.pl/media/filer_public/ae/4f/ae4febe5-552b-48ea-af75-75e1a8ab54e1/10_systemy_membrana_pvc.pdf
KOESTER TPO – https://www.koester.pl/files/pl_pl/Instrukcja%20TPO%20PL_.pdf
PROTAN – https://www.protan.pl/globalassets/protan-documents-and-films/poland/podrecznik-mon/protan_przewodnik_montau.pdf
RENOLIT ALKORPLAN – https://roofing-webservices.renolit.com/images/dcdw/tb-alkorplan-f-pools-25-02-2015-web.pdf
RHENFOL – http://fdt.pl/pdf/WARUNKI_RHENOFOL_WYKONANIE_I_ODBIOR.pdf
SCHEDETAL EXTRUBIT – http://www.extrubit.pl/documenten/techniczna.pdf
SIKA SIKAPLAN – https://pol.sika.com/Poradnik%20Wykonawcy%20Sikaplan%20G,%20VG,%20VGWT.pdf
SIKA SARNAFIL – https://pol.sika.com/Poradnik%20Wykonawcy%20Sarnafil%20TG%20TS%20G%20S.pdf
SIKA TROCAL https://pol.sika.com/content/poland/main/pl/solutions_products/dokumentacja/instrukcje-stosowania/pokrycia_dachowe.html
TEXSA VINITEX (eng.) – http://www.texsa.com/en/files/doc413/pvcmanual-eg-texsa.pdf
TEXSA TEXSALON (eng.) – http://www.texsa.com/en/files/doc411/manuale-tpo-eg.pdf

SOPREMA FLAGON
FATRA FATRAFOL
NOVOPROOF

Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem i serwisem zgrzewarek Leister. Nasi doradcy techniczni służą doświadczeniem i pomocą w doborze właściwych urządzeń. Prowadzimy szkolenia z zakresu zgrzewania i właściwej eksploatacji urządzeń Leister. Zgrzewarki i akcesoria Leister to kompleksowe rozwiązanie do zgrzewania materiałów hydroizolacyjnych na budowach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *