Zgrzewanie gorącym powietrzem kontra klinem grzewczym

Aktualizacja 19.05.2022

Klin - Geostar G5/G7 i Dysza Variat T1
Klin – Geostar G5/G7 i Dysza Variat T1

Główną różnicą między zgrzewarką klinową a zgrzewarką na gorące powietrze jest sposób przekazywania ciepła do materiału. W przypadku zgrzewarki klinowej solidny kawałek metalu – klin – jest podgrzewany za pomocą grzałki ceramicznej i umieszczany między dwoma warstwami materiału. W przypadku zgrzewarki na gorące powietrze to powietrze jest podgrzewane, a następnie dostarczane za pomocą dyszy wsuniętej pomiędzy dwie warstwy materiału.

Zwykle, zgrzewarka klinowa ma dwa zestawy rolek dociskowych, które dociskają podgrzany materiał do siebie, aby zapewnić odpowiednie połączenie. Zgrzewarki gorącym powietrzem zazwyczaj wciskają materiał między pojedynczą rolką dociskową a podłożem. To sprawia, że ​​spawarki klinowe lepiej nadają się do pracy na miękkich lub umiarkowanie nierównych powierzchniach, ponieważ jakość połączenia nie zależy od powierzchni na której przebiega zgrzewanie.

Zgrzewarki klinowe są bezgłośne i podczas zgrzewania nie powodują zbytniego zadymienia. Są również lepiej przystosowane do zgrzewania bardzo cienkich i delikatnych materiałów, gdzie w przypadku zgrzewarki gorącego powietrza podmuch powietrza może powodować falowanie i marszczenie się materiału. Podstawową wadą zgrzewarek klinowych jest niestety zgrzewanie prez kontakt. Źle ustawiony docisk może deformować zgrzewaną tkaninę na ścieżce zgrzewu.

Zgrzewarki na gorące powietrze są tańsze w zakupie i eksploatacji, ponieważ dysze nie zużywają się w takim stopniu jak kliny.

grzewarki na gorące powietrze osiągają wyższe temperatury i oferują kontrolę nad większą liczbą parametrów zgrzewania (temperatura, przepływ powietrza, prędkość) w porównaniu ze spawarkami klinowymi (temperatura, prędkość). Zdolność do osiągnięcia wyższej temperatury przekładają się na wyższą prędkość zgrzewania.

Twój doradca techniczny: