Zgrzewanie banerów i siatek mesh
polega na zgrzewaniu: na zakładkę brytów, krawędzi pod oczka, linek w krawędziach oraz kieszeni. Powyższe usługi są oferowane przez agencje reklamowe i drukarnie wielkoformatowe wyposażone w plotery solwentowe, UV i lateksowe. Reklamy są drukowane na laminowanych i powlekanych banerach oraz siatkach mesh – tkanin pokrytych warstwą PCV lub polietylenu. Zgrzewarkami Leister bez problemu zgrzejemy praktycznie wszystkie materiały termoplastyczne: frontlit, backlit, blockout, mesh, banery jednostronnie i dwustronnie powlekane, banery laminowane, airtexy, banery odblaskowe itd.
Aktualizacja 19.05.2022
Szerokość zgrzewu
Przy wyborze odpowiedniej zgrzewarki trzeba przede wszystkim wiedzieć jakie formaty chcemy drukować i gdzie będziemy reklamy wieszać. Na wytrzymałość wykonanych przez nas zgrzewów i wzmocnień będą oddziaływać m.in.: czynniki zewnętrze (wiatr, nasłonecznienie), praca instalatorów oraz stopniowe zużywanie się materiału np. przez ostre krawędzie oczek. Najbardziej rozpowszechnionym standardem jest zgrzew o szerokości 30 mm, który sprawdza się zarówno na mniejszych jak i na dużych formatach. Zgrzew 30 mm umożliwia swobodną instalację oczek do 18 mm (średnica zewnętrza) na krawędziach, zgrzewanie kieszeni oraz bezpieczne zgrzewanie brytów banerów. Do zgrzewania dużych siatek mesh i banerów outdoor (powyżej 50m2), stosuje się zgrzew o szerokości 40 lub 50 mm. Dodatkowo, zgrzewarką dogrzewamy taśmy wzmacniające i linki naciągowe. Wąskie zgrzewy (20 mm) są relatywnie rzadko wykonywane aczkolwiek dla małych banerów, wydruków indoor lub reklam tymczasowych szerokość ta jest wystarczająca.
Jaka technologia zgrzewania do banerów jest najlepesza?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zgrzewanie wydruków wielkoformatowych wykonanych na materiałach termoplastycznych możemy wykonywać: gorącym powietrzem, rozgrzanym klinem, wysoką częstotliwością lub impulsami elektrycznymi. Zgrzewanie gorącym powietrzem jest najbardziej rozpowszechnioną metodą. Leister oferuje zgrzewarki samojezdne i stacjonarne do zgrzewania gorącym powietrzem oraz gorącym klinem. Podstawowe zalety zgrzewarek samojezdnych z dyszą gorącego powietrza to: niezawodność, uniwersalność i niskie koszty eksploatacji. Zgrzewarki z gorącym klinem są bardziej przyjazne dla operatora ze względu na brak hałasu a uzyskanie estetycznego zgrzewu dla niewprawionej osoby jest łatwiejsze. Na niekorzyść zgrzewarek klinowych przemawia wysoki koszt zakupu oraz koszty późniejszej eksploatacji. Zgrzewarki wysokiej częstotliwości oraz zgrzewarki impulsowe to duże maszyny stacjonarne, które ze względu na relatywnie czasochłonny proces produkcyjny stanowią wyposażenie uzupełniające w największych drukarniach wielkoformatowych a i tak ich zastosowanie jest ograniczone.
Kupujemy zgrzewarkę do banerów. Pytania i odpowiedzi.
Biorąc pod uwagę nasze doświadczenie i setki sprzedanych urządzeń prezentujemy pytania i przypadki, które należy przed zakupem przeanalizować:
- Czy istnieje uniwersalna zgrzewarka do małych i dużych banerów i siatek mesh? Leister UNIPLAN 300 lub 500 z dyszą 30 mm
- Chcę zgrzewać wyłącznie krawędzie pod oczka małych banerów (do ~2 x 5 m) z jednego kawałka materiału: Wybierz zgrzewarkę Leister HEMTEK ST
- Mam już UNIPLANa ale chcę zgrzewać szybciej, w szczególności większe formaty: Wybierz zgrzewarkę Leister VARIANT T1
- Mam już UNIPLANa ale zgrzewanie małych formatów jest zbyt wolne: Wybierz zgrzewarkę Leister HEMTEK ST
- Jaką zgrzewarkę kupić do zgrzewania brytów, tuneli i pod oczka? UNIPLAN 300, UNIPLAN 500 lub VARIANT T1
- Która model jest najlepszy do zgrzewania na stole? Uniwersalny to Leister UNIPLAN 300 lub 500, a do małych formatów i zgrzewania wyłącznie krawędzi pod oczka: Leister HEMTEK ST
- Mam zniszczoną podłogę i krótki stół. Jedynym rozwiązaniem jest HEMTEK ST
- Potrzebuję zgrzewarki do zgrzewania na stole i podłodze: polecamy zgrzewarki UNIPLAN 300, UNIPLAN 500 lub VARIANT T1
- Chcę zgrzewać linki w krawędziach oraz tunele na małych banerach: Leister HEMTEK ST
- HEMTEK ST i UNIPLAN są zbyt wolne: Rozważ zakup grzewarki Leister VARIANT T1 lub Leister SEAMTEK AT
- Jakie są faktyczne zalety zgrzewarki Leister SEAMTEK AT? Realna prędkość zgrzewania do 20 m/min. bezproblemowa eksploatacja i zgrzewy bez pomarszczeń
- Dlaczego UNIPLAN 500 jest lepszy od UNIPLANa 300? UNIPLAN 500 jest wyposażony fabrycznie we wszystkie możliwe dodatki a ponadto w bezszczotkowy silnik dmuchawy, którego wydajność jest prawie 40% większa od tradycyjnego silnika.
- Zgrzewam duże serie banerów 1 x 2 m (100+ tygodniowo). Jaką zgrzewarkę wybrać? Wybierz Leister HEMTEK ST.
- Czy da się zgrzewać wydruki prosto z zadrukowanej rolki? Tak. Można to zrobić przy pomocy zgrzewarek Leister SEAMTEK AT i HEMTEK ST. Należy jednak pamiętać, że o wydajności decyduje staranne przygotowanie stanowiska pracy. Mianowice:
- rolka materiału i stół, po którym przesuwa się materiał muszą stwarzać minimalny opór (idealnym rozwijakiem banera jest łożyskowana konstrukcja na wzór rolki plotera);
- dodatkowym ułatwieniem jest zbudowanie nawijarki, której ruch będzie zsynchronizowany z procesem zgrzewania. (unikniemy ewentualnego przeciągania krawędzi i pomarszczeń);
W ten sposób możemy udzielić jasnej odpowiedzi jaki model zgrzewarki do banerów będzie dla nas najlepsza:
- Leister UNIPLAN 300 https://heisslufttechnik.pl/produkt/leister-uniplan-300/ lub UNIPLAN 500 https://heisslufttechnik.pl/produkt/leister-uniplan-500/ z dyszą 30 mm to uniwersalna zgrzewarka dla każdej agencji reklamowej i drukarni wielkoformatowej.
- Leister VARIANT T1 https://heisslufttechnik.pl/produkt/leister-variant-t1/ to optymalny wybór do szybkiego zgrzewania dużych formatów na podłodze;
- Leister HEMTEK ST https://heisslufttechnik.pl/produkt/leister-hemtek-st-zgrzewarka-stacjonarna/ to idealne rozwiązanie:
– dla firm nie dysponujących płaską powierzchnią dla rozłożenia całego wydruku
– do szybkiego zgrzewania krawędzi serii jedno brytowych banerów;
– do zgrzewania z rolki;
– jako uzupełnienie dla UNIPLAN lub VARIANT T1 w celu przyspieszenia pracy wykańczalni do obróbki dużych serii małych banerów - Leister SEAMTEK AT https://heisslufttechnik.pl/produkt/leister-seamtek-900at-2000at/ to przemysłowa zgrzewarka dla drukarni wielkoformatowych szukających wydajności m.in. do zgrzewania prosto z rolki lub szybkiego zgrzewania dużych serii małych banerów. Dodatkowym atutem jest możliwość uzbrojenia zgrzewarki w wiele przydatnych akcesoriów do zgrzewania form przestrzennych i obiektów 3D takich jak tuby, pylony i inne konstrukcje pneumatyczne.
Konserwacja zgrzewarki:
Zgrzewarki Leister to szwajcarskie urządzenia wysokiej jakości. Aby maksymalnie wydłużyć okresy między-serwisowe oraz uniknąć wysokich kosztów naprawy, zalecamy dostosowanie się do poniższych wskazówek:
- W zależności od obciążenia urządzenia, lecz nie rzadziej niż 1 x w roku prześlij nam swoje urządzenie do przeglądu. Przed wykonaniem naprawy otrzymasz kosztorys do akceptacji.
- Zawsze wychładzaj grzałkę przed wyłączeniem zgrzewarki.
- Regularnie czyść wlot powietrza dmuchawy drobnym pędzelkiem lub odkurzaczem. Podczas tej czynności zgrzewarka musi być wyłączona.
- Z pomocą miękkiej szczotki drucianej regularnie usuwaj nagar z dyszy zgrzewającej.
Nasza firma jest autoryzowanym serwisem Leister Technologies AG. Działamy w całym kraju i posiadamy własny magazyn części zamiennych. Nasi doradcy techniczni i serwisanci są do twojej dyspozycji i chętnie podzielą się wiedzą z zakresu obsługi i konserwacji zgrzewarek.