Profesjonalna spawarka do tworzyw sztucznych – którą wybrać?

Wybór urządzenia do spawania tworzyw sztucznych to nie lada wyzwanie, ale i pierwszy krok do pewnej inwestycji w przyszłość. Odpowiednio dobrana spawarka to jeden z podstawowych czynników, który decyduje o wydajności pracy, wytrzymałości i estetyce spawu.

Leister TRIAC ST – do dysz wkręcanych
Leister TRIAC ST – spawanie kontenera na śmieci z tworzywa sztucznego

Firma Leister Technologies AG jest światowym liderem wśród producentów urządzeń do spawania tworzyw termoplastycznych w budownictwie, rzemiośle i przemyśle. Wszystkie modele ręcznych spawarek LEISTER umożliwiają spawanie praktycznie każdego tworzywa termoplastycznego dzięki stabilnym parametrom pracy. Temperatura jest nastawiana w zakresie 40-620 (700)oC, niektóre modele posiadają dodatkowo regulację przepływu powietrza a wszystkie są równie niezawodne. Tutaj możesz obejrzeć wszystkie modele: spawarki i ekstrudery do spawania tworzy sztucznych.  

Na co więc warto zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy model spawarki pod konkretne zastosowanie?

  1. Komfort pracy

Wygoda i komfort spawania to najważniejsze czynniki zapewniające optymalne efekty spawania (tempo pracy, wytrzymałość, estetyka). Długotrwałe spawanie tworzyw sztucznych wymaga skupienia a sama praca jest fizycznie męcząca ponieważ spawacz musi zapewnić stabilny docisk oraz stałą prędkości spawania na całej długości spawania. Inną kwestią jest grubość spawanych detali. Zastosowanie zbyt ciężkiego i zbyt mocnego urządzenia nie przyspieszy pracy, a może spowodować niepożądane odkształcenia. Dlatego dokonując wyboru odpowiedniego urządzenia należy w I. kolejności zastanowić się nad dostępem do miejsca do miejsca spawania, wagą oraz kształtem urządzenia.  

  1. Spawarka z zintegrowaną czy z zewnętrzną dmuchawą?

Leister oferuje następujące spawarki do tworzyw sztucznych z zintegrowaną dmuchawą: TRIAC ST, TRIAC AT, GHIBLI F, HOT JET S. Spawarki z zintegrowaną dmuchawą są konstrukcjami większymi i cięższymi lecz bardziej mobilnymi w warunkach budowlanych. W przypadku braku ograniczeń co do dostępu do miejsca spawania oraz możliwości spawania w wygodnej dla operatora pozycji – aspekt wagi i kształtu urządzenia można potraktować jako kryterium drugorzędne, skupiając się na maksymalnej mocy urządzenia. Tutaj mocne spawarki z uchwytem pistoletowym np. Leister GHIBLI F (2100W) , GHIBLI AW (2300W) lub prostym np. Leister TRIAC AT lub TRIAC ST (obie 1600W) będą najlepszym wyborem. Jeśli opcja zewnętrznej dmuchawy nie wchodzi w grę, zamierzamy spawać delikatne lub cienkościenne elementy (<6mm) lub dostęp do miejsca spawania jest mocno utrudniony, najlepiej sprawdzi się Leister HOT JET S.

Leister TRIAC AT do dysz nasuwanych
TRIAC AT – najpopularniejsza spawarka ręczna do tworzyw sztucznych Leister

Spawanie w ograniczonej przestrzeni np. w niewielkim zbiorniku albo długotrwałe spawanie w niewygodnej pozycji np. ponad głową powinno być wykonywane urządzeniem, które stanowi kompromis pomiędzy komfortem spawania a wymaganą mocą grzewczą. Spawarka musi dobrze leżeć w dłoni, nie może ograniczać ruchów spawacza oraz musi umożliwiać utrzymanie równomiernego docisku na całej długości spawu. Firma Leister oferuje 5 modeli spawarek do tworzyw sztucznych przeznaczonych do użytku z zewnętrzną dmuchawą. Są to modele: DIODE S i DIODE PID (obie 1600W), WELDING PEN S i WELDING PEN R (1100W) oraz LABOR S (480W). Spawarki z zewnętrznym zasilaniem w powietrze to optymalne rozwiązanie do intensywnego spawania na stanowisku montażowym w zakładach produkcyjnych i w warsztatach a także do spawania okładzin z płyt z tworzyw sztucznych na sufitach i ścianach. Należy pamiętać, że spawarki wymagają doprowadzenia powietrza z zewnętrznej dmuchawy. W tym przypadku możemy zastosować mobilną dmuchawę Leister MINOR (na 1 urządzenie), ultra-cichą dmuchawę Leister AIRSTREAM (na dwa urządzenia) lub dmuchawę Leister ROBUST (2-4 spawarek). Modele mogą być również zasilane czystym i suchym powietrzem z sieci sprężonego powietrza.

Leister LABOR S
Spawanie detali spawarką Leister LABOR S z dmuchawą Leister MINOR
  1. Spawarka ze sterowaniem czy regulacją temperatury

Spawarki do tworzyw sztucznych Leister są oferowane w dwóch wersjach: ze sterowaniem temperaturą lub z regulacją temperatury. Na czym polega różnica?

W urządzeniach wyposażonych w sterowanie temperatury nastawa odbywa się w układzie otwartym tzn. temperatura spawania jest nastawiana orientacyjnie wg. skali potencjometru. Do tej grupy urządzeń należą: TRIAC ST, DIODE S, WELDING PEN S, GHIBLI F, HOT JET S, LABOR S. Urządzenia w tej wersji wykonania polecamy przede wszystkim doświadczonym operatorom oraz do spawania materiałów z szerokim oknem temperaturowym na przykład PE-HD (dla metody ciągnionej 300-340o C). W przypadku spawania wielu rodzajów tworzyw lub materiałów bardziej wymagających np. PVDF spawacz musi posiadać wiedzę i doświadczenie, aby w trakcie spawania móc świadomie skorygować parametry w przypadku ewentualnych niezgodności, zmiany warunków pogodowych etc.

Z kolei, urządzenia z regulacją temperatury w układzie zamkniętym samodzielnie dostosowują rozgrzanie elementu grzejnego dla utrzymania zadanej temperatury niezależnie od warunków zewnętrznych i wahań napięcia. Modele z regulacją są wyposażone w wyświetlacz temperatury bieżącej i zadanej, elektroniczny układ oraz termoparę. Termopara, czyli miernik temperatury przesyła na bieżąco sygnał zwrotny do układu elektronicznego.  Do tej grupy urządzeń należą: TRIAC AT, DIODE PID, WELDING PEN R. Warto zaznaczyć, że Leister jako jedyny producent na świecie, zapewnia funkcję regulacji temperatury w układzie zamkniętym we wszystkich modelach wyposażonych w wyświetlacz LCD. Spawarki Leister z regulacją w układzie zamkniętym są szczególnie polecane do spawania na zewnątrz pomieszczeń, do spawania wymagających tworzyw (PVC-U 350- 370o C) i ich mieszanek, dla początkujących operatorów oraz wszelkich prac wymagających raportowania parametrów.

Leister Diode Pid 101.303 101.304
Spawarka ręczna Leister DIODE PID – Czytelny wyświetlacz wartości temperatury zadanej i bieżącej

W kolejnym artykule dowiesz się, który system dysz do spawania będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nie jesteś pewien jakie urządzenie z oferty spawarek Leister sprawdzi się w Twojej firmie najlepiej, zapraszam do kontaktu.

Spawarka do tworzyw sztucznych – dysze do spawania wkręcane i nasuwane

Twój doradca techniczny: