Przedłużacze do zgrzewarek: jaki kupić i jak o niego dbać?

Przedłużacz bębnowy Leister 160.353
Przedłużacz bębnowy Leister – 160.353

W większości przypadków niezbędne jest stosowanie przedłużaczy na hali produkcyjnej lub na budowie. Stabilne zasilanie to podstawowy parametr, który decyduje o prawidłowym funkcjonowaniu każdego elektronarzędzia. Należy pamiętać, że poza jakością zasilania z sieci lub agregatu, zastosowany przedłużacz ma kluczowy wpływ na napięcie dochodzące do zgrzewarki.

Nowoczesne zgrzewarki i ekstrudery do tworzyw sztucznych Leister są standardowo wyposażone w elektroniczne układy stabilizacji zasilania umożliwiające bezproblemowe utrzymanie zadanych parametrów pracy nawet przy wahaniach napięcia dochodzących do ~15%. Dodając do tego trudne warunki budowlane, różny stan techniczny zgrzewarek oraz zmienne warunki budowlane, utrzymanie ciągłości zgrzewu staje się wyzwaniem. Niestety, przy dużych wahaniach napięcia urządzenia zużywają się szybciej a ich wydajność stopniowo spada lub waha się (skoki prędkości, przepływu powietrza, temperatury). Zastosowanie przedłużaczy wiąże się zawsze ze spadkiem napięcia. Dlatego zastosowanie przedłużacza o zbyt małym przekroju żył będzie zawsze wiązało się ze znacznym spadkiem wydajności zgrzewarki, spawarki lub ekstrudera. Poniżej prezentujemy pomiar spadków napięcia na przykładzie zgrzewarki samojezdnej Leister VARIMAT V2.

Zgrzewanie a spadki napięcia: jaki przedłużacz do zgrzewarki?
Tabela 1: Przedłużacz a spadek napięcia

Przy założeniu, że na wyjściu zasilania jest 230V, a przedłużacz oraz sama zgrzewarka są w pełni sprawne,  mamy gwarancję, że zgrzewarka Leister VARIMAT V2 230V będzie pracować stabilnie przy zastosowaniu 50 m przedłużacza o przekroju żył 2,5 mm2. Należy pamiętać, że są to pomiary wykonane w warunkach idealnych. W praktyce zalecamy stosowanie przedłużaczy o następujących następujących parametrach:

Zgrzewarki, ekstrudery i spawarki 230V do 2,2 kW

do 50 m – minimalny przekrój żyły 1,5 mm2
50-150 m – minimalny przekrój żyły 2,5 mm2

Zgrzewarki samojezdne i ekstrudery 230V do 2,2 – 4,0 kW

do 25 m – minimalny przekrój żyły 1,5 mm2
25-100 m – minimalny przekrój żyły 2,5 mm2

Zgrzewarki samojezdne 400V  3,0 – 6,0 kW

do 40 m – minimalny przekrój żył 1,5 mm2
pow. 40 m – minimalny przekrój żył 2,5 mm2

O przewody zasilające należy odpowiednio dbać. Przedłużacza nie należy skręcać oraz nie wolno wykorzystywać go do przenoszenia sprzętu. Podczas pracy przedłużacz powinien być całkowicie rozwinięty. Należy również okresowo kontrolować wtyczki oraz same podłączenia pod kątem ew. luzów i śladów przypalenia. Wtedy należy bezwzględnie wymienić wtyczkę lub gniazdo. Korzystając ze zgrzewarek samojezdnych na budowie i ekstruderów zalecamy bezwzględnie stosować przedłużacze z linią PE oraz zabezpieczenia różnicowo-prądowe.

Wybrane modele spawarek, zgrzewarek i ekstruderów Leister są wyposażone w możliwość sprawdzenia napięcia na wyświetlaczu urządzenia. Ważne jest, aby napięcie sprawdzać pod zadanym obciążeniem.  Jeśli chcesz sprawdzić czy Twój sprzęt ma taką możliwość, skontaktuj się z doradcą technicznym Heisslufttechnik.