Aktualizacja 19.05.2022
Generalnie nie zaleca się zgrzewania folii dachowych z tworzyw sztucznych w niskich temperaturach (poniżej 5 st.C) lub podczas deszczu. Czasem jest to niestety konieczność i zgrzewanie staje się wyzwaniem. Oto nasze wskazówki jak zapewnić szczelność zgrzewu w zimne dni.
1. Zwolnij!
Przy niskich temperaturach zredukowanie prędkości może skutkować lepszym zgrzewem. Im niższa prędkość tym dłuższy czas ekspozycji materiału na oddziaływanie gorącego powietrza. W ekstremalnych przypadkach można zakładkę delikatnie podgrzać i osuszyć zgrzewarką ręczną.
2. Podnieś temperaturę
Zwiększenie temperatury powietrza wydmuchiwanego przez zgrzewarkę pomoże skompensować niższą temperaturę zewnętrzną oraz temperaturę samej folii dachowej. Należy bardzo ostrożnie i stopniowo podnosić temperaturę zgrzewania, i najlepiej w konsultacji z dostawcą materiału. Każdorazowo należy wykonać zgrzew próbny, aby sprawdzić czy nie doszło do uszkodzenia (zwęglenia) powłoki termoplastycznej.
3. Nie zapominaj o wietrze!
Silne podmuchy wiatru na dachu powodują znaczne spadki temperatury, w szczególności rozpraszają wydobywające się z dyszy gorące powietrze. W efekcie, zgrzew może być miejscowo osłabiony. W przypadku silnego wiatru należy zwolnić albo osłonić miejsce zgrzewania przenośnym parawanem, który będzie asekurowany przez pomocnika.
4. Często sprawdzaj
Upewnij się, że zgrzewy próbne wykonywane są dostatecznie często. Gwałtowna zmiana pogody, zachmurzenie, wiatr a nawet stopniowe nagrzewanie się membrany dachowej wymusza dostosowanie parametrów zgrzewania i stanowi sygnał do wykonania zgrzewu próbnego. Ważne, aby zgrzewy próbne były wykonywane na płaskiej i suchej powierzchni, nie na betonie – lepiej wykorzystać sklejkę jako podłoże. Częste wykonywanie zgrzewów próbnych jest tańsze niż powrót na poprawki.
5. Przykryj się!
Rozważ użycie mobilnego zadaszenia lub namiotu, aby ochronić zgrzewany obszar zgrzewania przed czynnikami zewnętrznymi. Kluczem do skutecznego zgrzewania w niskich temperaturach jest umiejętność dostosowywania ustawień zgrzewarki do niekorzystnych warunków pogodowych. Zdecydowanie zalecamy używanie zgrzewarek z elektroniczną regulacją temperatury (Leister UNIROOF AT lub VARIMAT V2), co ułatwi utrzymanie ciągłości zgrzewu.