Obkurczanie folii na paletach, zabezpieczenie produktów folią termokurczliwą.

Leister forte s3
Obkurczanie folii na palecie – Leister FORTE S3

Każdego dnia tysiące palet z towarem opuszczają hale produkcyjne i magazyny. Doskonałym sposobem na zabezpieczenie towaru na palecie na czas transportu, a także na czas jego magazynowania, jest folia termokurczliwa (kaptur termokurczliwy).

Na paletę z towarem nakłada się kaptur foliowy, który pod wpływem ciepła obkurcza się, nadając stabilność palecie z towarem. Produkty zostają jednocześnie zabezpieczone przed wilgocią, wodą i innymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak brud, pył czy kurz. Przy mniejszym wolumenie palet folię obkurcza się manualnie, przy większej ich liczbie, cały proces można zautomatyzować.

Gazowe obkurczanie folii na paletach.

Popularnym sposobem na obkurczenie folii na palecie jest użycie palnika gazowego. Ten sposób niesie jednak spore zagrożenie. Otwarty ogień na hali produkcyjnej lub w magazynie, to duże ryzyko pożaru a nawet wybuchu. Stosowanie palnika gazowego niesie ze sobą konieczność wydzielenia specjalnej strefy zagrożenia wybuchem.

Obkurczanie palnikiem gazowym wymaga dużej wprawy operatora palnika. Bardzo wysoka, niekontrolowana temperatura spalania gazu zagraża nie tylko uszkodzeniem obkurczanej folii ale także produktów na palecie.  Z doświadczeń naszych Klientów wynika, ze może dojść nawet do zapłonu palety.

Obkurczanie folii nagrzewnicą elektryczną.

Leister forte s3 1
Leister Forte S3

Drugim sposobem obkurczania kapturów na paletach jest zastosowanie elektrycznej dmuchawy gorącego powietrza. Nagrzewnica elektryczna nie wymaga zastosowania gazu, wydzielania specjalnej strefy. Jest to sposób bezpieczniejszy tak dla operatora jak i załadowanego na palecie produktu.

Nagrzewnica ręczna Leister Forte 3S jest prosta w obsłudze. Pozwala na szybkie i bezpieczne obkurczenie folii na palecie.

Opis nagrzewnicy Leister Forte 3S:  https://heisslufttechnik.pl/produkt/leister-forte-s3/

Obkurczanie folii forte s3
Obkurczona folia na czas transportu łodzi.

Automatyzacja obkurczania palet

Technika obkurczania folii termokurczliwej gorącym powietrzem (nagrzewnicą elektryczną) świetnie nadaje się także, do automatyzacji procesu obkurczania kaptura zabezpieczającego na paletach.

W przeciwieństwie do temperatury spalenia gazu, parametry nagrzewnicy powietrza można bardzo precyzyjnie regulować i dostosować do określonych wymagań folii która jest obkurczana na palecie. Możliwość sterowania parametrami takimi jak ilość powietrza, charakter strumienia, ciśnienie oraz dokładna temperatura powoduje, że cały układ można dostosować do założeń i potrzeb naszego procesu.

Przykładowe rozwiązanie Leister dla palet na transporterze:

Zastosowano:

  • 10 nagrzewnic LEISTER LHS 61L z dyszami szczelinowymi
  • 4 dmuchawy LEISTER AIRPACK

Rys. 2 Obkurczanie folii na palecie maszyną do obkurczania folii na paletach Leister.

Tu obejrzysz cykl pracy tej maszyny:


Stosowanie nagrzewnic powietrza do obkurczania folii na paletach eliminuje ryzyko pożaru, podnosi bezpieczeństwo i usprawnia cały proces.

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu

Twój doradca techniczny: