Odpady z tworzyw sztucznych to oczywisty, globalny problem, który w mikro skali generuje duże koszty. W 2018 roku w Madrycie służby publiczne podęły decyzję o naprawianiu uszkodzonych kontenerów na odpady,
Aktualizacja 19.05.2022
Geneza problemu
Szacuje się, że w samym Madrycie służby komunalne obsługują ok. 600 000 pojemników i kontenerów na odpady. Pojemniki na odpady komunalne są wykonane z polietylenu (PE). Z biegiem czasu ulegają uszkodzeniu i muszą być wymienione na nowe, co jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem. W zależności od wielkości, cena jednego kontenera na śmieci wynosi od 80 € do 700 €. To właśnie z powodu kosztów wymiany kontenerów na nowe, hiszpańskie służby komunalne zaczęły na masową skalę naprawiać uszkodzone pojemniki na własną rękę.
Początki nie były łatwe
Początkowo naprawa pojemników była wykonywana za pomocą metalowych części lub zacisków, co jednak nie zdało egzaminu. Z jednej strony, pojemniki wyglądały nieestetycznie, zaczęły przeciekać a dodatkowo podczas wywozu śmieci dochodziło do wypadków spowodowanych przez ostre krawędzie metalowych części.
Rozwiązanie: spawanie tworzyw ekstruderami Leister
Wkrótce zaczęto spawać pojemniki. Przy pierwszym podejściu wykorzystano spawarki ręczne, jednak wkrótce okazało się, że w przypadku wielomilionowej metropolii rozwiązanie to nie było wydajne.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazał się ekstruder Leister Fusion 2 https://heisslufttechnik.pl/produkt/leister-fusion-2/ . Pomimo, że eksturder nie należy do najtańszych, szybkie podliczenie kosztów wymiany kontenerów i pojemników na nowe sprawiło, że koszt zakupu urządzenia zwrócił się błyskawicznie a przedsiębiorstwo maksymalnie ograniczyło straty związane z przepełnieniem kontenerów spowodowanym niewystarczającą liczbą sprawnych kontenerów.
Problem związany z naprawą plastikowych skrzyń, pojemników, kontenerów, paletopojemników oraz palet z tworzyw sztucznych nie jest nowy i występuje w wielu branżach na całym świecie. Optymalizacja kosztów działalności gospodarczej sprawia, że coraz częściej firmy sięgają po ekstrudery i ręczne spawarki do tworzyw sztucznych wykonując samodzielnie bieżące naprawy.
Przemysł spożywczy
W branży spożywczej plastikowe skrzynie, palety i beczki są wykorzystywane do transportu owoców, warzyw i innych artykułów spożywczych praktycznie na każdym etapie procesu logistycznego – od producenta do punktu sprzedaży w lokalnym markecie. Oczywistym jest, że z czasem pojemniki z tworzyw ulegają uszkodzeniu i w końcu będą musiały zostać wymienione lub naprawione.
W Polsce
Już w 2010 roku pierwsze ekstrudery Leister trafiły do krajowych zakładów komunalnych (MPGK), firm z branży spożywczej (przetwórnie ryb, sadownicy, zakłady mleczarskie etc.) oraz firm wyspecjalizowanych w usługach spawania skrzyń i kontenerów transportowych. Wybór dostawcy nigdy nie był przypadkowy. O wyborze ekstruderów Leister zadecydowały: renoma elektronarzędzi Leister oraz kompetencje doradców technicznych.
Gotowe rozwiązania
Jeśli w Twoim zakładzie występują podobne problemy – skontaktuj się z nami. Przygotowujemy ofertę na sprzęt do spawania tworzyw skrojony optymalnie do Twoich potrzeb. Dla małej skali i sporadycznych napraw oferujemy gotowe zestawy spawarek ręcznych wraz z niezbędnymi akcesoriami. Do częstych napraw, intensywnego spawania oraz do napraw dużych kontenerów i zbiorników z tworzyw sztucznych posiadamy kilka modeli odpowiednich ekstruderów. Jeśli będzie to również konieczne, przeprowadzimy kompleksowe przeszkolenie dla pracowników utrzymania z zakresu obsługi sprzętu i wykonywania napraw.
Jeśli u Ciebie w firmie występują podobne problemy, masz dość kupowania nowych skrzyń transportowych lub nie po prostu nie odpowiada Ci fakt wyrzucania całkiem dobrych skrzyń, palet, paletopojemników i kontenerów skontaktuj się z nami. Zobacz pełną ofertę ekstruderów Leister w dziale – ekstrudery do spawania tworzyw sztucznych.