Naprawiaj zamiast wyrzucać – Leister i naprawa pojemników z tworzyw sztucznych

Leister Fusion 2 – spawanie pojemnika z PE

Ochrona środowiska, recykling odpadów i oszczędność pieniędzy to ważne globalne problemy, które są ze sobą ściśle powiązane. W zeszłym roku w Madrycie służby publiczne postanowiły naprawiać uszkodzone pojemniki na odpady, zamiast kupować nowe.

Ochrona środowiska i oszczędność pieniędzy dzięki recyklingowi.
Szacuje się, że w samym Madrycie znajduje się ok. 600 000 pojemników na odpady z polietylenu (PE) o różnej wielkości i kolorze. Pojemniki z PE z biegiem czasu ulegają uszkodzeniu i muszą być wymienione na nowe, co jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem. W zależności od wielkości, cena jednego pojemnika wynosi od 80 € do 700 €. To właśnie z powodu tych kosztów służby publiczne w Madrycie postanowiły działać. Zamiast kupować nowe kontenery, zdecydowano, że uszkodzone powinny być naprawiane.

Naprawa pojemników, ale jak?
Brzmi prosto, ale początki nie były łatwe. Pierwszym krokiem była naprawa pojemników za pomocą metalowych części lub zacisków, co jak się okazało nie zdało egzaminu. Z jednej strony pojemniki nie wyglądały estetycznie, a z drugiej zaczęły przeciekać. Dodatkowo podczas wywozu śmieci dochodziło do wypadków spowodowanych przez ostre krawędzie wystających metalowych części.

W Madrycie codziennie naprawiano 60 pojemników na odpady.
Przykład naprawionego pojemnika na odpady


Rozwiązanie: spawanie pojemników ekstruderami Leister
Szukano innego rozwiązania…. i udało się je znaleźć: Spawanie tworzyw sztucznych. Dobre i oczywiste rozwiązanie. Zaczęto spawać pojemniki. Przy pierwszym podejściu wykorzystano małe urządzenia ręczne, jednak jak się okazało spawanie dużej ilości dużych pojemników małym urządzeniem jest syzyfową pracą, potrzeba było czegoś większego!

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazał się ekstruder Leister Fusion 2. Urządzenia Leister nie należą do najtańszych rozwiązań, jednak w porównaniu z ciągłą koniecznością zakupu nowych kontenerów, ekstrudery są rozsądną i szybko zwracającą się inwestycją. Finalnie projekt naprawy kontenerów na odpady został pomyślnie wdrożony.

Problem dotyczący naprawy plastikowych skrzyń lub pojemników występuje w wielu branżach. Redukcja kosztów występuje w wielu firmach, nawet tych, które nie wyglądają źle pod względem finansowym. Istnieje niezliczona liczba branż wymagających naprawy plastikowych skrzyń lub pojemników.

Przemysł spożywczy
Pomyśl o przemyśle spożywczym: plastikowe skrzynki są coraz częściej wykorzystywane do transportu owoców, warzyw i wielu innych artykułów spożywczych – od odbioru w zakładzie producenta, do punktu sprzedaży w lokalnym supermarkecie. Oczywiste jest, że skrzynki te ulegną uszkodzeniu i w końcu będą musiały zostać wymienione lub, w najlepszym razie, naprawione.

Skąd pochodzą skrzynki z tworzyw sztucznych? Za produkcję odpowiada wiele firm, jednak wszystkie one mają coś ze sobą coś wspólnego: prędzej czy później będą potrzebowały nowych albo będą musiały je naprawić.

Pojemniki z tworzywa do transportu oleju
Skrzynie z tworzywa do transportu pomarańczy

Masz pytania? Zadzwoń

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *