Zgrzewarki Leister to podstawowe wyposażenie każdej plandekarni i producenta hal namiotowych. Zgrzewarki ręczne i automatyczne Leister służą zarówno do wyrobu i naprawy pokryć plandekowych (firanki, dachy naczep, plandek rolniczych i na wywrotki, namioty, zadaszenia itd.)
Najczęściej stosuje się materiały PCV o gramaturze od 600 do ~900 g/m2. Do produkcji dachów hal namiotowych, specjalistycznych pokrowców jak i zbiorników na gnojowice wykorzystywane są grubsze materiały, aż do 1440 g/m2. Są to najczęściej materiału dodatkowo zabezpieczone przed promieniowaniem UV, rozwojem flory oraz z podwyższonym wskaźnikiem trudnopalności. Poza plandekami i halami namiotowymi, inne zastosowania zgrzewarek plandekowych to zgrzewanie folii basenowych, zadaszeń lekkiej architektury, produkcja dmuchańców, mat i zeskoków sportowych, zapór przeciwpowodziowych, obiektów gazoszczelnych i wodoszczelnych, bram przemysłowych, pasów transmisyjnych, pontonów i wyrobów pneumatycznych, oczek wodnych oraz płacht okryciowych na sprzęty rolnicze i elementy placów zabaw dla dzieci.
Niezastąpionym narzędziem każdego plandekarza jest zgrzewarka ręczna z odpowiednią dyszą i wałkiem dociskowym. Do zgrzewania plandek najlepiej sprawdza się zgrzewarka Leister Triac ST z dyszą szczelinową 40 mm i silikonowym wałkiem dociskowym 40 mm. Wprawiony użytkownik zgrzewarki ręcznej nie tylko naprawi nią plandekę lecz także wykona ją w całości. Niestety proces ten będzie bardzo czasochłonny, dlatego zgrzewarki ręczne Leister stosuje się najczęściej do prac wykończeniowych lub do naprawy starych pokryć.
Jaką wybrać zgrzewarkę samojezdną do plandek?
Dla osoby rozpoczynającej przygodę z plandekami najlepszym wyborem będzie zgrzewarka maksymalnie uniwersalna: Leister UNIPLAN 300 oraz UNIPLAN 500.
Leister UNIPLAN 300 i UNIPLAN 500Niezaprzeczalną zaleta modeli Leister UNIPLAN 300 oraz Leister UNIPLAN 500 jest ich uniwersalność oraz łatwa obsługa. Zgrzewarką UNIPLAN wykonamy każdy rodzaj zgrzewu występujący w procesie produkcji hali namiotowej lub plandeki: zgrzew na zakładkę, kieszenie pod oczka, zgrzewanie pasów wzmacniających pod klamry na firankach (dwuetapowo), zgrzewanie wzmocnień na dachach (dwuetapowo), tunele pod belki na wywrotki, zgrzewanie po łukach pokryć na łodzie i motorówki, zgrzewanie kedrów, zgrzewanie okien z przeźroczystego PCV itd. Leister UNIPLAN pozwala również na efektywną produkcję każdego rodzaju maty sportowej, przegrody, bramy rolowanej oraz pokrycia basenu.
Zarówno wersja UNIPLAN 300 jak i UNIPLAN 500 występuje w wersji z dyszą 20, 30 lub 40 mm. Wersja UNIPLAN 500 posiada bezszczotkowy silnik dmuchawy, który jest 30% bardziej wydajny od wersji szczotkowej oraz jest dostarczana ze wszystkimi dostępnymi akcesoriami.
Leister VARIANT T1
Leister VARIANT T1 to przemysłowa zgrzewarka, która doskonale sprawdzi się w firmach zorientowanych na szybką produkcję hal namiotowych i plandek na naczepy, w tym kurtyn bocznych (firanek). Domeną zgrzewarki Leister VARIANT T1 są również hale sportowe, hale namiotowe dla rolnictwa, tunele foliowe i płachty pod oczka wodne.
Zgrzewarka Leister VARIANT T1 zgrzewa materiały plandekowe z prędkością do 18 metrów na minutę oraz posiada możliwość przezbrojenia pod konkretne zastosowanie tj. do zgrzewania na zakładkę o szerokości 20, 40 lub 50 mm, pasów wzmacniających PCV 50mm oraz VARIANT T1 TAPE do automatycznego zbrojenia boków plandek przy pomocy antykradzieżowych taśm z rdzeniem z linki stalowej tzw. Antyvandalismus Band. Kolejną zaletą zgrzewarki Leister VARIANT T1 jest pływająca dysza oraz precyzyjna regulacja parametrów zgrzewania, co przekłada się na idealnej jakości, estetyczny zgrzew nawet na nierównej podłodze i delikatnych materiałach.
Leister TAPEMAT
Leister TAPEMAT to zgrzewarka stricte do zgrzewania pasów PCV 50 mm na bokach plandek lub pasów wzmacniających TAPEMAT 125 mm do wzmacniania dachów pod stelaże naczep. Leister TAPEMAT to popularna zgrzewarka w dużych zakładach zajmujących się seryjną produkcją plandek.
Zgrzewanie plandek
Ze względu na wyższą gramaturę, proces zgrzewania plandek i powlekanych tkanin technicznych nie jest tak wymagający jak zgrzewanie banerów. Podstawowym elementem sukcesu jest właściwy projekt i obmiar docelowego produktu. W przypadku produkcji hal namiotowych, obiektów lekkiej architektury, oraz produktów gazo- i wodoszczelnych należy bezwzględnie zapoznać się z kartą charakterystyki materiału i wytycznymi producenta.
Większość materiałów plandekowych można grzewać w górnych granicach maksymalnej prędkości zgrzewarki, z temperaturą od 550-620 oC. W przypadku standardowej produkcji najprostszym wyznacznikiem właściwie dobranych parametrów jest przeprowadzenie skutecznej próby zrywania (zerwana na całej szerokości zgrzewu powłoka i widoczne zbrojenie materiału) na granicy pojawienia się dymu. Nadmierne dymienie wskazuje na niewłaściwe parametry (przepalanie tworzywa termoplastycznego) lub niską jakość plandeki. Osobną kategorię stanowią materiały lakierowane filtrami UV lub chemicznie zabezpieczane przed pleśnią oraz plandeki trudnopalne. W tym przypadku zalecamy zastosowanie się do wytycznych producenta materiału a w przypadku ewentualnych problemów skonsultowanie się z doradcą technicznym dostawcy. Na życzenie wykonujemy testy zgrzewania na powierzonych nam materiałach w celu doboru optymalnych parametrów zgrzewania.