LEISTER SOLANO AT – bezpieczeństwo, precyzja i niezawodność w służbie ekonomii. [cz. 1]

solano at 1
Leister Solano AT

Nagrzewnice firmy LEISTER

Od ponad 70 lat firma LEISTER TECHNOLOGIES AG jest dostawcą niezawodnych systemów gorącego powietrza do procesów produkcyjnych.  Wszędzie tam, gdzie gorące powietrze stanowi istotny czynnik procesu produkcyjnego nagrzewnice powietrza, dmuchawy, dmuchawy gorącego powietrza i opalarki LEISTER to wybór numer 1. Urządzenia firmy LEISTER są synonimem niezawodności oraz szwajcarskiej precyzji.

Nagrzewnice Leister LHS. Sterylizacja pojemników / obkurczanie kapturków / obkurczanie sleeve.
Nagrzewnice Leister LHS. Sterylizacja pojemników / obkurczanie kapturków / obkurczanie sleeve.

Zastosowanie ręcznych nagrzewnic powietrza – opalarek w procesach produkcyjnych.

W przemyśle wytwórczym ręczne nagrzewnice powietrza posiadają szeroki wachlarz zastosowań od opalania i suszenia powłok lakierniczych, poprzez obkurczanie otulin termokurczliwych na wiązkach przewodów i pakietach baterii dla elektronarzędzi i pojazdów elektrycznych, obróbkę powierzchniową elementów z tworzyw sztucznych, tapicerowanie (np. formowanie skóry i ekoskóry na siedzeniach samochodowych, wykończenie wnętrz pojazdów) branżę medyczną, usuwanie wypływek, aktywowanie klejów, suszenie aż po zgrzewanie i spawanie tworzyw sztucznych (plandeki, banery, namioty,  membrany dachowe, tworzywa konstrukcyjne) i wiele innych. 

Obkurczanie przewodów / obkurczanie kapturków na paletach / tapicerowanie.
Przykłady: obkurczanie otulin, obkurczanie folii na paletach, formowanie tapicerki
  1. Żywotność

W wielu zakładach produkcyjnych stosowane były/są opalarki do zastosowań DIY oraz domowych. Podstawowym powodem wyboru jest niska cena, parametry katalogowe i brak świadomości użytkownika na temat korzyści i zagrożeń wynikających z zastosowań urządzeń, które nie są dedykowane do zastosowań w przemyśle. Urządzenia DIY oraz urządzenia „marketowe” nie są przystosowane do intensywnej pracy w trybie ciągłym w zakładzie produkcyjnym.  Często, opalarka jest uruchamiana na stanowisku roboczym rano i pracuje wraz z operatorem przez całą zmianę lub cały dzień (w trybie wielozmianowym). Przy takim obciążeniu, zwykłe opalarki, nawet te popularnych marek największych firm narzędziowych bardzo szybko zawodzą. Uszkodzeniu najczęściej ulegają: silnik, grzałka lub elektronika.  W większości przypadków uszkodzenie nie podlega gwarancji ze względu na użytkowanie niezgodne z przeznaczeniem a naprawa okazuje się nieopłacalna – bardziej opłaca się zakup nowego urządzenia. Taka sytuacja stanowi błędne koło, gdzie hurtowo kupowane tańsze elektronarzędzia bez przerwy rotują pomiędzy zakładem produkcyjnym a serwisem. Oszczędności są pozorne gdyż proces utrzymania ciągłości produkcji stanowi wydatne obciążenie dla działu zakupów, logistyki nie wspominając o kwestiach recyclingu czy komfortu pracy operatorów. Za tym wszystkim idą ogromne koszty Utrzymania Ruchu, które na etapie decyzji o zakupie nie są najczęściej brane pod uwagę.

Zgrzewarki leister
  1. Bezpieczeństwo

Częstym problemem z jakim spotykamy się w firmach produkcyjnych jest (nie)bezpieczeństwo stosowania standardowych opalarek.  Temat powinien być traktowany priorytetowo.

Zastosowanie urządzenia generującego wysokie temperatury zawsze niesie ze sobą wysokie ryzyko,  które należy minimalizować.  Stosowanie opalarek nieprzystosowanych do procesów produkcyjnych, które nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń oraz odpowiedniej regulacji i kontroli parametrów pracy, zwiększa to ryzyko wielokrotnie. Począwszy od bezpieczeństwa operatora (oparzenie, porażenie prądem),  poprzez bezpieczeństwo produktu (przegrzanie, uszkodzenie, zapłon),  aż po bezpieczeństwo całego zakładu produkcyjnego (pożar).

Nasza firma specjalizuje się w wykorzystaniu gorącego powietrza w procesach produkcyjnych mamy duże doświadczenie w zakresie doboru odpowiednich rozwiązań, także dla stref „czystych” lub zagrożonych wybuchem.

  1. Kontrola parametrów pracy

Kolejną kwestią, która stanowi problem w zakładzie produkcyjnym, to utrzymanie i kontrola parametrów pracy opalarek. Wszystkie urządzenia powinny funkcjonować z parametrami zdefiniowanymi dla konkretnego procesu tzn. z określoną temperaturą lub/oraz z określoną ilością powietrza.

Odczytywane parametry powinny być wartościami faktycznymi, zmierzonymi a regulacja temperatury powinna odbywać się w układzie zamkniętym (ze sprzężeniem zwrotnym).  W praktyce okazuje się najczęściej tak, że jeżeli urządzenie posiada już jakiś wyświetlacz, to wskazywane wartości parametrów są orientacyjne i wynikają z pomiaru foto rezystancji (ilość światła generowanego przez grzałkę), czyli nie stanowią pomiaru generowanej temperatury powietrza. W takim układzie nie można mówić ani o regulacji temperatury ani odczycie parametrów pracy urządzenia.  Wyświetlane wartości znacząco różnią się od faktycznej temperatury powietrza na wylocie urządzenia i różnice dochodzą nawet do kilkudziesięciu stopni Celsjusza.  W wielu przypadkach jest to sytuacja niezgodna z założeniami procesu produkcyjnego,  mogąca skutkować uszkodzeniem obrabianego komponentu co np. w branży automotive, wyklucza możliwość stosowania takiego rodzaju urządzeń.

Solano AT wyświetlacz,
Solano AT wyświetlacz,
  1. Ekonomia i ekologia.

Rosnące koszty energii elektrycznej oraz obniżanie energochłonności procesów produkcyjnych będą wkrótce stanowić podstawowe kryterium utrzymania konkurencyjności w branży wytwórczej.

Pracująca nagrzewnica lub opalarka jest urządzeniem zużywającym energię elektryczną. Przykładowo, opalarka o mocy znamionowej 2300W, która pracuje pod pełnym obciążeniem zużywa w ciągu godziny 2,3 kW energii elektrycznej. Analogicznie, 100 urządzeń pracujących jednocześnie pod pełnym obciążeniem zużywa 230 kW na godzinę. W wielu przypadkach problem zużycia energii elektrycznej jest marginalizowany. Wynika to z niskiej świadomości problemu, nieznajomości dostępnych rozwiązań technologicznych oraz braku znajomości zasad termodynamiki. Większość modeli elektronarzędzi LEISTER, w tym opalarek przemysłowych, jest wyposażonych w najnowocześniejsze na rynku rozwiązania służące do ograniczania zużycia energii elektrycznej np. Eco-Mode (zmniejszenie temperatury i nadmuchu w czasie kiedy opalarka nie jest używana) lub AR, czyli automatycznego restartu z wykorzystaniem nożnego załączania i odłączania zasilania.

LEISTER SOLANO AT – bezpieczeństwo, precyzja, niezawodność, oszczędność energii.

Leister SOLANO AT (Advanced Tool) to profesjonalna dmuchawa gorącego powietrza. Jej konstrukcja i funkcje są efektem wieloletnich doświadczeń firmy LEISTER TECHNOLOGIES AG w produkcji przemysłowych nagrzewnic powietrza do procesów produkcyjnych. SOLANO AT wyznacza nowe standardy ręcznej dmuchawy gorącego powietrza do profesjonalnych zastosowań w zakładach produkcyjnych i firmach wytwórczych.

Przed powstaniem koncepcji przemysłowej opalarki firma LEISTER przeprowadziła analizę potrzeb Klientów w zakresie ręcznej nagrzewnicy powietrza.  Badaniem zostało objętych ponad setka zakładów produkcyjnych na całym świecie.

Leister Solano AT
Leister Solano AT

Parametry techniczne opalarki Leister SOLANO AT:

Zasilanie:230 [V] (dostępne inne wersje)
Moc:2300 [W]
Temperatura:50-650 [°C]
Przepływ powietrza (przy 20°C):160-300 [l/min]
Ciśnienie powietrza:2300[Pa]
Przewidywana żywotność silnika dmuchawy:10 000 [h]
Przewidywana żywotność grzałki:5 000 [h]
Nastawa regulatora temperatury:stopniowa – co 5°C
Nastawa przepływy powietrza:5 poziomów nastawy – 160-300 [l/min]
Waga (bez kabla zasilającego):750[g]
Wibracje:< 2.5 [m/s2]
Poziom emisji hałasu< 65 [dB] (A)
Certyfikaty zgodności/bezpieczeństwaCE / UL , KC , EAC
Klasa ochronyII
Wymiary : L x H x W (ø uchwyt):270 x 240 x 75 (ø 45) [mm]
Średnica rury wylotowej:ø 36.5 [mm]

Leister SOLANO AT charakteryzuje się funkcjami, które wyróżniają ją spośród wszystkich dostępnych na rynku produktów.

LEISTER SOLANO AT – bezpieczeństwo, precyzja i niezawodność w służbie ekonomii. [cz. 2]

Kliknij w link aby przejść do drugiej części artykułu

https://heisslufttechnik.pl/baza-wiedzy/leister-solano-at-bezpieczenstwo-precyzja-i-niezawodnosc-w-sluzbie-ekonomii-cz-2/

Twój doradca techniczny: