Jak zgrzewać banery gorącym powietrzem?

Leister VARIANT T1
Zgrzewanie banera – Leister VARIANT T1

Z teorią zgrzewania banerów, w szczególności z doborem parametrów dla banerów i siatek mesh jest jak z żeglowaniem, czyli praktyka czyni mistrza. Przyszłych operatorów informujemy: NIE MA uniwersalnych parametrów dla konkretnych materiałów! Ilość czynników, które mają wpływ na zgrzewanie jest bardzo duża (grubość, zbrojenie, struktura i skład chemiczny materiału, rodzaj zadruku, czas odparowania, kolor i skład chemiczny pigmentu, podłoże, wydajność, waga zgrzewarki, doświadczenie operatora etc.) co uniemożliwia usystematyzowanie parametrów w formie tabeli.

Wyłącznie operator, opierając się na swoim doświadczeniu, jest w stanie opracować wyjściowe parametry zgrzewania dla używanych w swojej drukarni materiałów. Należy pamiętać, że: nazwy handlowe materiałów nie gwarantują powtarzalności kolejnych partii a tym samym parametry zgrzewania mogą się różnić oraz zgrzewanie wzdłuż i w poprzek rolki wymaga najczęściej korekty parametrów.

Dlatego skuteczne i szybkie zgrzewanie banerów, wymaga doświadczenia oraz świadomości, że dobry baner to taki, który jest trwały, dobrze się na nim drukuje i dobrze się zgrzewa. Co ciekawe, takie materiały znajdujemy w dolnej jak i w górnej półce cenowej. Poniżej przedstawiamy nasze spostrzeżenia, które mamy nadzieję, ułatwią rozpoczęcie przygody ze zgrzewarką samojezdną.

Wskazówki jak dobrać optymalne parametry zgrzewania banera lub siatki mesh

Naczelną zasadą jest korygowanie wyłącznie jednego parametru na raz. W przeciwnym razie operator nie będzie w stanie ustalić zależności pomiędzy parametrami a źródłem nieprawidłowości podczas kolejnych prób zgrzewania.

  1. Włącz zgrzewarkę do banerów i ustaw wyjściowe parametry (baner – prędkość 4 m/min, temperatura 420-450oC, przepływ powietrza 100%; siatki mesh prędkość 6 m/min. temperatura 450oC, przepływ powietrza 50%) lub zacznij od ustalenia komfortowej prędkości, która nie sprawia Ci problemów z kontrolą jazdy zgrzewarki.
  2. Przymocuj za pomocą taśmy klejącej lub zszywacza baner do podłoża tak, żeby nie przesuwał się na podłożu. Wraz ze wzrostem doświadczenia i wprawą w dobieraniu materiałów, czynność stanie ta się zbędna.
  3. Podjedź zgrzewarką do miejsca początkowego;
  4. Wsuń dysze między warstwy materiału. Zgrzewarka rozpoczyna jazdę
  5. Kontroluj tor jazdy zgrzewarki;
  6. Po zakończeniu zgrzewania, odczekaj do wystygnięcia zgrzewu i sprawdź rezultaty. Wykonaj próbę zrywania wzdłuż zgrzewu. Jeżeli na jednej ze zgrzanych powierzchni pojawia się zbrojenie, zgrzew jest prawidłowy (mocniej nie da się zgrzać banera lub siatki mesh).

Efekt / przyczyna:


a) Baner nie jest zgrzany -> zbyt niska temperatura, za wysoka prędkość, zbyt niski przepływ powietrza, baner nie odparowany.
b) Baner jest pofalowany -> zbyt wysoka prędkość, zbyt wysoka temperatura, zbyt wysoki przepływ powietrza.
c) Podczas zgrzewania mocno kopci się -> za wysoka temperatura, za wysoki przepływ powietrza, za niska prędkość;
d) Podczas stygnięcia baner fałduje się -> zbyt szybko zostały zdjęte taśmy lub zszywki

7. Skoryguj jeden z parametrów i powtórz próbę. Pamiętaj: nie wolno korygować wszystkich parametrów na raz.

Podpowiedzi:

  1. Mając ustaloną, komfortową prędkość zgrzewania, w kolejnym etapie dostosuj temperaturę aż do momentu osiągnięcia możliwie najlepszego rezultatu. Ostateczną korektę wykonaj przepływem powietrza.
  2. Jeżeli silikonowa oponka zgrzewarki zbiera tusz i pozostawia ślady, oklej ją teflonową taśmą klejącą.
  3. Zgrzewając na zakładkę wydruki UV lub lateksowe, pamiętaj aby pozostawić 1/2 zakładki niezadrukowaną. W przypadku siatek mesh lub gdy nie jest to możliwe, użyj słabo nasyconych barw.
  4. Wyfrezowany rowek w podłożu o głębokości ½ średnicy linki lub kedra zdecydowanie ułatwia „ciasne” i precyzyjne zgrzewanie linek w tuneli lub kedrów.
  5. Zgrzewanie wzdłużnych krawędzi a następnie docięcie banerów w poprzek zdecydowanie przyspiesza pracę.
  6. Jeżeli powtarzają się problemy z marszczeniem  krawędzi po przekątnej a regulacja parametrów nie poprawia sytuacji, należy rozważyć zakup mediów zbrojonych splotem symetrycznym np. 1000 x 1000.

Podsumowując, uzyskanie optymalnej jakości zgrzewu jest wypadkową wielu czynników, natomiast po stronie operatora najważniejszym jest umiejętna reakcja na efekty zastosowania parametrów zgrzewania: temperatury, prędkości i przepływu powietrza w połączeniu z dociskiem zgrzewarki. Odwiedź naszą sekcję – zgrzewarki do plandek i banerów i wybierz niezawodne i sprawdzone urządzenie.

Twój doradca techniczny: