5 sposobów na uniknięcie przestojów i awarii na dachu

Najlepszym sposobem na uniknięcie przestojów jest odpowiednia dbałość o zgrzewarki. Poniżej 5 najważniejszych wskazówek, jak utrzymać zgrzewarki w dobrym stanie przez cały sezon dekarski.

Aktualizacja 19.05.2022

1) Uważaj jak podnosisz urządzenie

Najczęstszym problemem, który obserwujemy w naszym warsztacie, jest pęknięty bolec zabezpieczający, a nieprawidłowe podniesienie VARIMATA jest naszym głównym podejrzanym! Nie podnoś zgrzewarki samojezdnej trzymając za dmuchawę lub / i przewód zasilający! Aby bezpiecznie podnieść maszynę i przetransportować ją na dach lub do samochodu użyj ramy, obudowy lub przeznaczonego do tego celu uchwytu. Przenoszenie zgrzewarki za przewód zasilający może spowodować poluzowanie się i wypalenia połączeń we wtyczce lub na listwie zasilającej oraz zerwanie żyły przewodu zasilającego.

Varimat V2 - nie przenoś chwytając za nagrzewnicę
Varimat V2 – nie przenoś urządzenia chwytając za dmuchawę!

2) Pamiętaj o procedurze rozruchowej i wychładzaniu zgrzewarki!

Wszystkie zgrzewarki używane na budowie powinno się uruchamiać zgodnie z prostą procedurą. Należy włączyć urządzenie z temperaturą ustawioną na 0 st.C i odczekać około 1 minuty. Następnie ustawić podgrzewanie w pozycji 2 (ok. 200 st. C) w celu wysuszenia grzałki. Dopiero wtedy można włączyć podgrzewanie na pełną moc. Zgrzewarki do membran dachowych Leister z wbudowanym regulatorem temperatury i termoparą: Leister UNIDRIVE, UNIROOF, VARIMAT oraz TRIAC AT są wyposażone w system automatycznego wychładzania – po prostu go uruchom. Natomiast narzędzia wyposażone w potencjometr, przed wyłączeniem „skręcić na 0” i podczekać przed wyłączeniem przez ok. 3- 5 minut.

Varmiat V2 - wychładzanie urządzenia
Varimat V2 – tryb wychładzania

3) Zestaw I. pomocy

Warto wyposażyć się w podstawowe części zamienne i narzędzia. Dla automatów samojezdnych są to: zielony pasek dociskowy, oponka dociskowa, grzałka. Dla zgrzewarki ręcznej warto mieć w zapasie: grzałkę oraz komplet szczotek węglowych. Niezbędne narzędzia to: torx 10, torx 25, klucz płasko – oczkowy 13.

4) Dbaj o stan techniczny i wizualny zgrzewarki

Upewnij się, że dysze zgrzewarek ręcznych i automatycznych są czyste a wyloty nie zgniecione. Sprawdź również filtry powietrza. Jeśli wlot dmuchawy jest zatkany wełną lub styropianem, wyczyść zgrzewarkę odkurzaczem. Wszystkie ruchome elementy mechaniczne regularnie smaruj, aby zapobiec korozji i przedwczesnemu zużyciu się.

Varimat V2 - czyszczenie czujnika startu
Variamt V2 – czyszczenie czujnika startu

5) Upewnij się, że masz odpowiednie zasilanie

Całkowita wymagana moc zgrzewarek podłączonych do generatora nie powinna przekraczać 60% mocy znamionowej generatora. Jeśli generator ma problemy z dostarczeniem wystarczającej mocy, narzędzie nie będzie działać tak dobrze, a jakość zgrzewania będzie niska. Podczas wymiarowania generatora należy wziąć pod uwagę wszystkie elektronarzędzia, które będą używane jednocześnie ze zgrzewarką. Sprawdź też jaki kupić przedłużacz i jak o niego dbać https://heisslufttechnik.pl/baza-wiedzy/przedluzacze-budowlane-vs-spadki-napiecia/

Twój doradca techniczny: